Geri Dön
GündemYaşlı kadının cesedini ZAKA ekibi buldu...

Yaşlı kadının cesedini ZAKA ekibi buldu...

Amacı parçalanmış cesetleri birleştirmek olan ZAKA, patlamada ölen Anna Rubinstein'in cesedini buldu

Yaşlı kadının cesedini ZAKA ekibi buldu...
Şişli'deki Beth Israel Sinagogu'ndaki patlamada ölen Anna Rubinstein adlı yaşlı kadının cesedi, İsrail'den gelen arama kurtarma ekibi ZAKA tarafından bulundu. Sinagogun girişinde bulunan yaşlı kadının, yine patlamada ölen 9 yaşındaki Arnette Rubinstein Talu'nun kayıp olan anneannesi olduğu bildirildi.
Şişli Nakiye Elgün Sokak'ta araştırmalarını sürüdüren 7 kişilik ZAKA ekibi, patlamaların ardından 12 saat geçmeden Türkiye'ye ulaştı. ZAKA gönüllüleri, İsrail'de herhangi bir saldırı düzenlendiğini duyar duymaz olay yerine gidiyor, hayatta kalanların kopan kol ya da bacaklarını bulurlarsa, hemen hastaneye yetiştiriyor. Saldırılarda ölenlerin vücut parçalarını etraftan toplayan gönüllüler, bu parçaları bir araya getirerek, saldırı kurbanının Yahudi geleneklerinin öngördüğü gibi, bütün olarak toprağa verilmesini sağlıyor. ZAKA ekibi, saldırı sonrası topladığı parçaların hangi kurbana ait olduğunun teşhisi için DNA testine de başvuruyor.

Gönüllülerden oluşuyor
Sinagog saldırılarının gerçekleştiği Beyoğlu ve Şişli'de inceleme yapan ZAKA, 1995'te kuruldu. Tamamı Ortodoks Yahudi gönüllülerden oluşan ZAKA'nın İbranice açılımı, "felaket kurbanlarının teşhisi" anlamına geliyor.GÜNCELBüyükşen cinayetinde flaş detay! Azmettiricisi sevgilisine 'Canını sıkanları öldürttüm' demişKonya’da 3 yıl önce evlerinde cinayete kurban giden Necla (54) ve Metin Büyükşen (55) çiftini, kiralık katilin yanlış adres sonucu öldürdüğünün belirlenmesinin ardından olayın azmettiricisi olduğu iddiasıyla tutuklanan Abdullah Başdemir'in (46), sevgilisi Esra Taş'a (28), piknikte ''Senin canını sıkanları hallettirdim. Onları öldürttüm'' dediği ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet