Geri Dön
GündemYatay bisikletle dünya turu

Yatay bisikletle dünya turu

Yatay bisikletimizle çıktığımız dünya turunun Avrupa ayağını tamamladık. Eşim Nicolas’la birlikte şimdiki rotamız Asya, Okyanusya ve Güney Amerika. Turumuzu 4 yılda bitirmeyi hedefliyoruz

Yatay bisikletle  dünya turu

YATAY bisikletle 4 yıl dünya turu... Bu tek cümleyle bile insanın aklında birçok soru beliriveriyor. Kim, nasıl, kaç yıl, hangi ülkeler? Yatay bisiklet nedir? Eşim Nicolas ile tanışmamızdan çok önce, seyahat virüsü ikimizin de kanına ayrı ayrı girmiş.
Nicolas’la Ankara’da çalışırken, bir internet sitesi sayesinde birçok yabancı gezginle tanışma fırsatımız oldu. Evimizde ağırladığımız insanları, zamanla bisikletçiler arasından seçmeye başladık. Gönlümüz bisiklete kaymaya başlamıştı. Ayrıca bir ülkede daha verimli kalarak, o ülkenin kültürünü özümsemek, uzun soluklu arkadaşlar edinmek ve unutulmaz tecrübeler yaşamak istiyorduk. Bisiklet tüm bunları dilediğimiz gibi yaşayabileceğimiz tek ulaşım aracıydı.

‘35 kilo makarna yedik’
Ve karar verilmişti: Tüm dünya gezilecek, bisiklet kullanılacak! Birbirini seven iki insanın beraber yaşayacağı bu macerayı evlilikle taçlandırmak istiyorduk. Seyahatimiz, balayımız olacaktı. İlk iş, gezmek istediğimiz ülkelerden oluşan bir rota hazırlamak oldu. Bu rotayı tamamlamak için 4 yıl gerektiğini hesapladık; 2 yıl plan yaptık. Bu 2 yılın son dönemlerinde işlerimizden istifa edip birkaç ay boyunca hazırlıklarımızı hızlandırdık: Evlilik hazırlıkları, bisiklet seçimi, deneme turları, malzeme seçimi, vize araştırmaları, geçeceğimiz ülkelerin şart koştuğu aşıları olmak, tecrübeli bisikletçilerin yazılarını okumak, vedalaşmak...
14 Nisan 2014’te Fransa’dan başladık pedallamaya. İsviçre, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Sırbistan, Bosna Hersek, Hırvatistan, Karadağ, Arnavutluk, Yunanistan’ı geçtik. 223 günde 8000 km pedalladık. 35 kilo makarna, 130 küsur ton balığı konservesi, bir o kadar mısır konservesi tükettik. 130 gece çadırda, 11 gece hostelde, geri kalan gecelerde ise arkadaşlarda ve konuk edildiğimiz evlerde kaldık.
Olumsuzluklar da oldu tabii. Çok düştük, 2 defa kene soktu, ıslandık, üşüdük, yüzümüze tükürük yedik, ülke bayraklarımızı görenlerin suçlamalarına maruz kaldık. Tüm bunlara değdi çünkü tabularımızı yıktık, değiştik, sınırlarımızı aştık. Değişik kültürler gördük, yöresel yemekler yedik, korkarak girdiğimiz ülkelerin vatandaşları tarafından evlerinde ağırlandık. Sattığı 1 kilo elmanın parasıyla geçinen adamın hediye ettiği elmaları yedik.

‘3 yıl daha yollardayız’
23 Kasım 2014’te Ankara’ya vardık ama yolculuğumuz bitmedi. Avrupa sadece bir ısınma turuydu. Esas macera bundan sonra başlıyor. Mart 2015’te tekrar yollara düşüp Asya, Okyanusya ve Güney Amerika’ya uzanacağız. 3 yıl daha yollardayız.
Çadır, uyku tulumları, şişme matlar, tencere seti, ocak, bilgisayar, elektronik kitap, fotoğraf makinesi, yazlık ve kışlık kıyafetler, ayakkabı, bisiklet tamiri için teknik malzemeler, ilk yardım çantası gibi 4 yıl boyunca her türlü iklim koşulunda lazım olabilecek eşyaları bisiklet çantalarımızda taşıyoruz. Bisikletimiz, ulaşım aracımız, çadırımız, evimiz oldu.

‘Bağışlarla turluyoruz’
Bisikletlerimiz farklı; İngilizce adı ‘recumbent’. Türkçe’de ‘yatay bisiklet’ olarak adlandırılabilir. Türkiye’de üreticisi yok ve pek bilinmiyor. Bu sebeple Çek Cumhuriyeti’nde üretim yapan bir firmadan aldık. Konfor konusundaki üstünlüğü, bu bisikleti tercih etme nedenimiz.
Herkesin aklına gelen ilk soru, bu geziyi nasıl finanse ettiğimiz oluyor. 2 yıllık hazırlık döneminde bir kenara koyduğumuz birikimimiz ve bize destek olmak isteyen takipçilerimizin bağışlarıyla Avrupa turumuzu gerçekleştirdik. Yeni rotamız için de sponsor arayışı içindeyiz. Planladığımız rotamızı, gelecek destekler sayesinde başarıyla tamamlayabileceğiz

Nasıl bir öğretmen istiyoruz?

‘Arkadaş gibi davransın’

n Mertcan Teselli (Orta Doğu Teknik Üniversitesi): Despot öğretmenlerin aksine aydın, konusunda uzmanlaşmış, dersi ezberletmeyip öğreten ve onu günlük hayatta nerelerde uygulayıp uygulamayacağımızı bize gösteren, korkutarak değil de dersi ilgi çekici bir biçimde anlatıp bize bir arkadaş gibi davranan, ileride aklıma geldiğinde nefret dolu sözlerle anmak yerine bana bir şeyler kattığını hissedebileceğim öğretmenler istiyorum. Hiç yok değiller ama sayıları az.

‘Sadece bilgi sunsun yeter’

n Neval Atlı (Ankara Üniversitesi): Bir üniversite öğrencisi gittiği yerin, mesleki eğitimini alacağı yer olduğunu bilir; araştırma yapmanın kendi yararına olduğunun farkındadır. Bence bir üniversite eğitimcisi de öğrenciye bilginin özünü vermeli, neyi araştırmasının faydalı olabileceğini söylemeli. Zira “Anladınız mı çocuklar?” lafının “Anladınız mı arkadaşlar?”a dönmesi yetmez. Eğitimciler gereksiz ayrıntıları bir tarafa bırakıp ham bilgiyi sunarsa bizler o bilgiyi işleyip başarıyı yakalarız.

Sosyal medyayı en çok gençler sevdi

Sosyal medya artık yediden yetmişe herkesin vazgeçilmezi. Hepimiz kendimize bir yer bulduk. Fakat en çok da biz gençler sevdik. Bu haftadan itibaren her cumartesi, sosyal medyanın gündemine göz atacağız. “Sosyal medyada neler oldu?” sorusunun cevabını, “Sosyal Trend” köşesinde bulacaksınız.

“Dubsmash” çılgınlığı
Son günlerde çoğu platformda karşılaştığımız Dubsmash çılgınlığı önümüzdeki günlerde adından daha da söz ettireceğe benziyor. Android ve iOS platformlardan ücretsiz olarak indirilebilen Dubsmash, filmlerden, dizilere, şarkılardan, internet videolarına kadar geniş kaynağa kısa kesitler halinde dublaj yapabilme imkanı sunuyor. Üstelik bunları sosyal medyada takipçilerinizle de paylaşabiliyorsunuz.

En büyük kitap kulübü
Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg 2015 yılında iki haftada bir kitap okuyacağını 30 milyon takipçisiyle paylaştı. Ayrıca “A Year of Books” adında bir Facebook sayfası oluşturduğunu ve okuduğu kitapları burada paylaşacağını belirten Zuckerberg’in ilk seçtiği kitap ise MoisÈs NaÌm’in “The End of Power” kitabı oldu. Zuckerberg’in tavsiyesine uyan takipçileri başta Amazon olmak üzere birçok online alışveriş sitesinde kitap stoklarını bitirdi. Takipçileri tarafından çok beğenilen bu uygulama sonucunda dünyanın en büyük kitap kulübü Facebok’ta kurulmuş oldu.

Rektör Hülagü, TT oldu
Kocaeli Üniversitesi’nin yeni rektörü Sadettin Hülagü kar yağışı nedeniyle Twitter üzerinden Kocaeli Üniversitesi’nde eğitime ara verildiğini ilan edince öğrencilerin yoğun ilgisine maruz kaldı. Bir anda takipçi sayısını üç katına çıkaran Hülagü’ye öğrenciler, #ILoveyouSadettinHülagü başlığı altında teşekkürlerini ilettiler. Öğrencilerin attığı tweetler sayesinden kısa sürede dünya TT listesine giren Sadettin Hülagü, Twitter dünya gündeminde de yer almış oldu.

Yatay bisikletle  dünya turu

Geçen hafta GENÇ GAZETE okundu

Yayın hayatına 1 Ocak’ta başlayan Genç Gazete, gençlerden ve öğrencilerden büyük ilgi gördü. İçeriğini sadece gençlerin oluşturduğu sayfalarda, seyahatten modaya, teknolojiden sinemaya birbirinden renkli konular yer aldı. Genç Gazete sayfalarını belli günlerde, farklı eğitim kurumları hazırlıyor. Ancak gençlerden gelen yoğun istek üzerine, bugün olduğu gibi farklı lise ve üniversitelerden öğrencilerin hazırladığı çalışmalar da sayfalarda yer alıyor.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Annesiyle karşıdan karşıya geçmeye çalışan çocuğa araba çarptıMalatya’da annesiyle karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir çocuğa araba çarptı. Sürücü hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam etti. Ağır yaralanan 5 yaşındaki Sıraç 8 günlük hayat mücadelesini kaybetti. Plakası alınamayan sürücüyü kaza mahalline düşen ön panjur yakalattı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner