Geri Dön
GündemYemekteyiz formatı ile ilgili son durum | Format sahipleri...

Yemekteyiz formatı ile ilgili son durum | Format sahipleri...

TV8 ve FOX TV arasındaki 'format hırsızlığı' ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. TV8 tarafından dava edilen FOX TV, Zuhal Topal'la Sofrada programının format sahibini Global Agency A.Ş olarak bildirmişti. Şirketin yaptığı açıklama sonrası ise durum değişti.

Yemekteyiz formatı ile ilgili son durum | Format sahipleri...

TV8 tarafından 'Formatımızı çaldılar' diye dava edilen Fox TV; Zuhal Topal'la Sofrada programının format sahibinin Global Agency A.Ş. olduğunu öne sürmüştü. Bu şirket ise yaptığı açıklamayla; format sahiplerinin, biri Ramazan Uzan olmak üzere üç kişi olduğunu belirtti.

Yemekteyiz'in, Show TV'de yayınlandığı dönemdeki jeneriklerinde Ramazan Uzan'ın ismi açıkça görülüyor. Ekipteki bir diğer isimse Hümeyra Daşdan'dı... Yani bu üç yapımcı; çalıştıkları Yemekteyiz programının içeriğine, sadece kaynanaları ekleyip yeni bir program gibi Fox TV'de yayınladı.

Geçtiğimiz gün TV8'den 'Yemekteyiz' açıklaması gelmişti. TV8'den yapılan açıklama şöyle:

"Fox TV’nin önceki günkü ana haber yayınında “Yemekteyiz” formatının çalınmasıyla ilgili kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir açıklamaya yer verilmiştir. Bu yayın 'minareyi çalan kılıfını hazırlar' misali, yapılan format hırsızlığını meşrulaştırma çabasıdır. Bu nedenle kamuoyunu söz konusu meseleyle ilgili yeniden bilgilendirme gereği doğmuştur.

1- TV8’de yayınlanmakta olan “Yemekteyiz” formatı, Fox TV tarafından tamamen çalınarak “Zuhal Topal’la Sofrada” adıyla kopyalanmıştır.

2- Söz konusu kanal , tüm dünyada 40 farklı ülkede, Türkiye’de ise 10 yıldır yayınlanmakta olan “Yemekteyiz” formatının kopyasına “Momsters” (Zuhal Topal’la Sofrada) adını vererek özgün bir program havası yaratmak istemektedir. Bu alenen fikir hırsızlığıdır.

3- Fox TV, söz konusu açıklamasında “Momsters” (Zuhal Topal’la Sofrada) programının format sahibini Global Telif Hakları Yapımcılık Tic. A.Ş. olarak göstererek doğru olmayan bir beyanda bulunmaktadır. Bahsi geçen firmanın yetkilileri ise format sahibinin kendileri olmadığını sadece dağıtıcısı olduklarını açıklamışlardır.

4- Yine Fox TV yayınında, format hırsızlığını ortaya koyan raporu hazırlayan Emrah Dönmez’in Işık Üniversitesi’nde görev yapmadığı iddia edilmiştir. Bu iddia da kesinlikle gerçek dışıdır. Çünkü Emrah Dönmez, raporu hazırladığı tarihte Işık Üniversitesi’nde görev yapmaktaydı.

5- Fox TV’nin ilgisiz detayları ön plana çıkararak kamuoyunu gerçeklerden uzaklaştırma çabalarını kınıyoruz. Takdiri siz seyircilerimize bırakıyoruz."

Spor Toto Süper Lig'e Ahmet Çalık Sezonu ismi verildi
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan İBB’ye yanıt!
Cenazesi doldu taştı! Peş peşe ölümlerin ardından...
AK Parti'den EYT müjdesi! 2022 yılı içerisinde...
Çağlayan Adliyesi'nde silah sesleri! Polise bıçaklı saldırı
Tüm tahminleri doğru çıktı... İşte Simpsonlar'ın 2022 kehanetleri!
Tuba Büyüküstün ile Murat Boz arasında neler oluyor?
Beklenen kar başladı! Bursa-Ankara yolu ulaşıma kapandı
Yer: Ankara! Köprüyü çalıp götürdü
Türkiye'de de üretildi! Zeytinyağı ile eş değer
Kan donduran kayıt! Evcil maymunu arkadaşını parçaladı
Survivor'da sert düşen Evrim'in gözyaşları: Annemi istiyorum!
İstifa ve kongre çağrılarının ardından Başkan Ali Koç kararını verdi
Radikal karar! Gelmiş geçmiş en iyileri satıyor...
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Çarşamba Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler