Geri Dön
GündemYeni Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar kimdir?

Yeni Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar kimdir?

Askerine 3 şeyi tekrarlardı: Atış, eğitim, spor

Yeni Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar kimdir?

Hulusi Akar, 1952 yılında Kayseri'de dünyaya geldi. Askeri lisede okumamış ender genelkurmay başkanlarından biri. 1950 doğumlu 11.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de okuduğu Kayseri Lisesi'nde eğitim gördü. Gül ile aralarında iki sınıf fark vardı. Liseden sonra Kara Harp Okulu'na girdi. 1972 yılında mezun olduktan sonra Piyade Okulu'na geçti. 1982 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezuniyetiyle birlikte kurmay subay oldu.

Kurmay subay olarak yaptığı önemli görevlerden biri Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Karargâhı (Afsouth Napoli/ İtalya) istihbarat başkanlığında istihbarat subaylığı idi. Kara Kuvvetleri istihbarat başkanlığında istihbarat şube müdürlüğü, kara kuvvetleri komutanı özel kalem müdürlüğü, genelkurmay başkanı özel kalem müdürlüğü ve Bosna-Hersek’te Türk Görev Kuvveti Komutanlığı görevlerinde bulundu.

Tuğgeneral rütbesi ile terörün yoğun olduğu 1998 - 1999 yıllarında Hozat'taki iç güvenlik tugayında komutanlık yaptı. Seyyar tugayın içindeki prefabrik tesislerin iç avluya bakan duvarlarına İstanbul Boğazı'nın resimleri çizilmişti. Komutan, terörle mücadele ettiği o günlerde, tugayın içinde çayını içerken bu resimlere bakarak İstanbul özlemi giderirdi.

Emrindeki subay ve askerlere 3 şeyi sürekli yinelerdi: Atış, eğitim ve spor.

Askeri kalıplara, bürokratik engellere takılmayan bir düşünce ve yönetme tarzı vardı. Bu nedenle adı generallik döneminde "Seri Paşa"ya çıktı. Tümgenerallik döneminde Kara Harp Okulu ile Kara Harp Akademizi Komutanlığı görevlerinde bulundu. Türk subaylarının modern ve özgür ve tartışmaya açık bir sistem içinde eğitilmesi gerektiğini dile getirirdi. Kara Harp Okulu Komutanlığı döneminde, düzenlediği konferanslara ordunun soğuk baktığı düşüncelere sahip aydınları da çağırmaktan kaçınmadı.

2007 yılında korgeneralliğe terfi etti. 3. Kolordu Komutanlığı yaptı.

2011 yılında orgeneral oldu. Genelkurmay İkinci Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevinde bulundu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile uyumlu bir komutandı. Ergenekon ve Balyoz gibi askere kumpas olarak nitelendirilen davalarda da, Özel ile aynı tutuma sahip olmaları dikkat çekiciydi. Akar da, mücadelenin kamuoyu önünde değil arka planda siyasi iktidar ile uyum içinde yapılması düşüncesindeydi.

İki çocuğu olan Akar, Şule Akar ile evli. Akar'ın eşinin diyetisyen olması hayatını da etkilemiş. Spora önem veren Akar, sık sık yürüyüşlere çıkan ve eşinin de etkisiyle beslenme alışkanlarına dikkat eden biri.

Akar, ABD'de Pentagon’un "Liyakat Lejyonu" madalyasını aldı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, madalyanın Orgeneral Akar’a "NATO’ya sıradışı katkıları" nedeniyle verildiğini açıklamıştı. Madalyayı takan isim ise Süleymaniye'de Türk askerinin başına çuval geçiren Albay Bill Mayville'in komutanı ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Raymond Odierno idi. Akar, bu madalya nedeniyle bazı çevrelerin eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
İstanbul'da 6 aylık takip! Otopark çetesi çökertildiİstanbul Mali Şube Ekipleri, 6 aylık takibin ardından Kartal'da bulunan Yediemin Otoparkı'na operasyon düzenledi. İcralık araç ihalesine fesat karıştıran otopark çetesi çökertilirken 10 kişi gözaltına alındı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler