Geri Dön
GündemYerinde karar dönemi nedir, son dakika hangi illerde olacak 2021? Yerinde karar haritası belli oldu mu?

Yerinde karar dönemi nedir, son dakika hangi illerde olacak 2021? Yerinde karar haritası belli oldu mu?

Yerinde karar dönemi ile ilgili ayrıntılar gündemde merak konusu. Koronavirüs salgını nedeniyle birçok alanlarda tedbirler alındı ve kısıtlamalar getirildi. Yerinde karar dönemi için gözler kabine toplantısına çevrildi. 1 Mart tarihinde gerçekleştirilecek kabine toplantısında yerinde karar dönemi ile ilgili sonuçların çıkması bekleniyor. Peki yerinde karar dönemi nedir ve hangi illerde başlayacak?

Yerinde karar dönemi nedir, son dakika hangi illerde olacak 2021? Yerinde karar haritası belli oldu mu?

Yerinde karar dönemi nedir? sorusunun yanıtı merak ediliyor. Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında kabine toplantısı yapılacak. Kabine toplantısında yerinde karar dönemi ile ilgili karar vermesi bekleniyor. Peki Yerinde karar hangi illerde olacak?

YERİNDE KARAR DÖNEMİ NEDİR?

Aslıhan Altay Karataş'ın haberine göre; Bakanlığın açıkladığı verilere göre, 100 bin nüfusa düşen haftalık vaka sayısı 35’in altında kalan orta ve düşük risk grubundaki 30 il ve bu illerde yaşayan yaklaşık 24 milyon nüfus, normalleşmeye en yakın konumda. Özellikle ilk etapta 5 il 'Yerinde Karar' döneminin başlayacağı ilk iller olacak.

DÜŞÜK RİSKLİ 5 İL (100 binde 10’un altında olanlar mavi renk)

Batman 8.71- Nüfus: 620 bin 278
Hakkari 3.21- Nüfus: 280 bin 514
Iğdır 10.43 - Nüfus: 201 bin 314
Şırnak 3.91- Nüfus: 537 bin 762
Muş 8.51 -Nüfus: 411 bin 117
Toplam: 5 il (2 milyon 50 bin 985 nüfus)

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, koronavirüs pandemisinde “yerinde karar" döneminin başlamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Yavuz, İstanbul'daki son durumu da değerlendirdi ve “İstanbul, ilçeler arası nüfus geçişinin çok fazla olduğu bir il. Bu nedenle açılmalarla ilgili kararlar, ilçe değil il bazında alınmalı. Son bir haftadır test pozitiflik oranları ve vaka sayısında bir artış gözlüyoruz. Bu nedenle İstanbul'da tam açılma için henüz erken" dedi.

Sinir krizi geçiren kadın trafiği birbirine kattı!İstanbul Kadıköy, Bağdat Caddesi'nde sinir krizi geçirdiği öne sürülen kadın trafiği tehlikeye atarak sürücülere zor anlar yaşattı. İhbar üzerine olay yerine gelen polis ekipleri de kadını sakinleştirmeye çalıştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet