Geri Dön
GündemYerli füzeler tam isabetle vurdu

Yerli füzeler tam isabetle vurdu

Türkiye’nin ilk havadan havaya atılan füze projesi “Göktuğ”da kritik eşik aşıldı. Milli Muharip Uçak (MMU) ve F-16’lara entegre edilecek Bozdoğan füzesi ise, yapılan güdümlü atışlarda hedef uçağı tam isabetle vurdu. 2020’de uçaktan test atışlarının tamamlanmasıyla Bozdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girecek.

Yerli füzeler tam isabetle vurdu

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün AK Parti grup toplantısında açıkladığı savunma sanayi projelerinden Göktuğ, Türkiye’nin ilk havadan havaya atılan füzesi. Türk savunma sanayiine önemli sistemler geliştiren TÜBİTAK SAGE (Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü), ilk kez IDEF 2017’de görücüye çıkardığı, “Göktuğ proje” ile Türk Hava Kuvvetleri’nin hava hâkimiyetini artırmayı hedefliyor. “Göktuğ” füze ailesi; görüş içi hava füzesi “Gökdoğan” ve görüş ötesi hava füzesi “Bozdoğan”dan oluşuyor. Bu füzeler havadan havaya yani savaş uçaklarından, hava soluyan araçlara atılıyor. Bu yıl F-16’larla ilk uçuşunu yapan Göktuğ projesinin, balistik atış testleri başarıyla gerçekleştirildi. Önceki gün yapılan test atışlarında projede kritik bir eşik geride bırakıldı. Kızıl ötesi arayıcı başlığa sahip Bozdoğan, savaş uçağını temsil eden fırlatma platformundan ateşlendi. Füze, havada yaklaşık 4 kilometre irtifada seyreden bir hedefe angaje oldu ve gerçekleştirilen atışta tam isabet sağlandı.

Ses hızının çok üstünde uçan ve yüksek manevra yeteneğine sahip Bozdoğan’ın uçaktan atışlı testleri de 2020’de yapılacak ve ardından TSK envanterine katılacak. Orta-uzun menzilli olan Bozdoğan, görüntülemeli kızıl ötesi arayıcı başlığa sahip ve her açıdan atış imkanı veriyor. Projenin diğer ürünü Gökdoğan ise, ısıya duyarlı, kısa menzilli füze olarak ön plana çıkıyor.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Görgü tanığı anlattı! Lise öğrencileri birbirine girdiZeytinburnu'nda okuldan çıkan lise öğrencisi iki grup arasında bıçaklı kavga çıktı. Olay yerine gelen polisi gören liseli öğrencilerin kaçmaya çalıştığı sırada, bıçaklanan bir genç koşarken yere yığıldı. O anlar, cep telefonu kamerasına yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner