Geri Dön

Yılda 12 bin kişi ayağını kaybediyor

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği’nin (KLİMİK) hazırladığı “Diyabetik Ayak” raporu açıklandı.

Yılda 12 bin kişi ayağını kaybediyor

Hilton Oteli’nde “Diyabet Ayak” sempozyumunun açılışında konuşan KLİMİK Derneği? Diyabetik Ayak infeksiyonları Çalışma Grubu Başkanı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşe Saltoğlu, raporun diyabetik ayakların kurtulması için sağlık personeline rehber olması için önem taşıdığını kaydetti.

KLİMİK Derneği Diyabetik Ayak Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Ayten Kadanalı ise “Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde yapılan ampütasyon sayısı yılda 12 bin civarındadır. Bunun önemli bir kısmında sebep diyabete bağlı komplikasyonlardır” dedi.
Sempozyumda açıklanan raporda “SGK Medula Sistemi kayıtlarına göre diyabeti olan 5 milyon 218 bin hasta vardır. Bunların bir milyondan fazlasında diyabetik ayak yarası, 500 bininde de diyabetik ayak enfeksiyonu bulunduğu söylenebilir” denildi.

Kırmızı altın! Buz gibi suda bırakıyorlar...Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde "kırmızı altın" olarak adlandırılan turp, Savrun Çayı'nın soğuk sularında kadınlar tarafından temizlenip paketlenerek sofralardaki yerini alıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet