Geri Dön
Gündem"Yılmaz Erdoğan'ın amcasını ben öldürdüm"

"Yılmaz Erdoğan'ın amcasını ben öldürdüm"

Avukat Yusuf Ekinci’nin 1994’te öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan Susurluk davası hükümlüsü eski özel harekat polisi Ayhan Çarkın tutuklandı.

"Yılmaz Erdoğan'ın amcasını ben öldürdüm"

Özel yetkili Cumhuriyet savcısının tutuklanmasını talep ettiği Çarkın, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliğine çıkarıldı. Mahkeme, Çarkın’ın tutuklanmasına karar verdi.
Avukat Yusuf Ekinci’nin eşi avukat Ülkü Ekinci ve oğlu avukat Sertaç Kamil Ekinci, cesedin bulunmasının yıl dönümü olan 25 Şubat 2011’de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına faili meçhul cinayetin işlendiği tarihte görev yapan yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.
Susurluk davası hükümlüsü eski özel harekat polisi Ayhan Çarkın, Sincan Cezaevi’ne götürüldü. Polisler eşliğinde Ankara Adliyesinden çıkarılan Çarkın, bina önünde bekleyen basın mensuplarına, "Adalet için herkes yardımcı olsun. Müdahiller herkes gelsin bana. Bütün dosyalar açılacak, bütün gerçekler ortaya çıkacak. Herkes müracaat etsin. Bütün herkesi yanıma bekliyorum" diye seslendi. Daha sonra polis otomobiline bindirilen Çarkın, Sincan Cezaevi’ne götürüldü.

YILMAZ ERDOĞAN'IN AMCASI NAMIK ERDOĞAN

Susurluk davasının en önemli isimlerinden olan eski özel harekât polisi Ayhan Çarkın’ın, Ankara’da Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel tarafından yapılan sorgusunda, 1990’lı yıllarda Ankara’da aralarında ünlü sanatçı Yılmaz Erdoğan’ın amcası Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Namık Erdoğan’ın da bulunduğu 4 faili meçhul cinayete bizzat katıldığını itiraf ettiği öğrenildi. Çarkın’ın, Savcı Yüksel’e, bu cinayetlere ilişkin yerleri de gösterdiği iddia edildi.

Çarkın’ın itiraf ettiği cinayetlerin; 1992-94 yılları arasında Avukat Yusuf Ekinci, Altındağ Nüfus Müdürü Mecit Baskın, DEP İl Başkanı Faik Candan ile Sağlık Bakanlığı’nda ihale yolsuzluklarına karşı mücadelesi ile tanınan Teftiş Kurulu Başkanı Namık Erdoğan’ın öldürülmesi olayı olduğu iddia edildi.

OLAY YERİNİ GÖSTERMİŞ

Şubat ayında, “vicdanının rahatsız olduğunu” söylemesi üzerine İstanbul’da gözaltına alınarak sorgulanan Çarkın, serbest bırakılmıştı. Çarkın’ın Ankara’daki faili meçhul cinayetlerle ilgili ifadeleri Ankara’ya gönderilince soruşturma için Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel görevlendirilmişti.

"BİZ YILLAR ÖNCE SÖYLEMİŞTİK"

Hürriyet'e konuşan Mustafa Erdoğan "Biz katilleri 17 yıl önce de söylemiştik. Ama o dönemin savcıları bir şey yapmamıştı. Ama yine de 17 yıl sonra böyle bir gelişmenin olması ülkemiz adına daha da umutlu olmamı sağlıyor. Umarım amcamı öldürenler gereken cezayı alırlar." dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Dur ihtarına uymayan şüpheliler kovalamaca soncu yakalandı Kahramanmaraş'ın merkez Dulkadiroğlu ilçesinde "dur" ihtarına uymayan otomobildeki 5 şüpheli kovalamaca sonucu gözaltına alındı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler