Geri Dön
GündemYÖKDİL sınavı başvurusu nasıl yapılır? YÖKDİL ne zaman?

YÖKDİL sınavı başvurusu nasıl yapılır? YÖKDİL ne zaman?

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) sınavı ile ilgili merak edilen sorunun cevabı ÖSYM'den geldi. 30 Ocak'ta başlayan başvuruların sona ermesine az bir süre kaldı. Peki 2019 YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak? YÖKDİL başvuruları ne zaman sona eriyor?

YÖKDİL sınavı başvurusu nasıl yapılır? YÖKDİL ne zaman?

YÖKDİL sınavı için başvurular alınmaya devam ediyor. 30 Ocak'ta başlayan YÖKDİL sınav başvuruları 8 Şubat tarihinde sona erecek. Adaylar YÖKDİL sınav başvuruları sadece elektronik ortamda http://yokdil.yok.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirebilecek.

YÖKDİL BAŞVURULARI NE ZAMAN SONA ERECEK?

30 Ocak'ta başlayan YÖKDİL başvuruları 8 Şubat tarihinde sona erecek. 4-9 Mart tarihleri arasında YÖKDİL sınav giriş belgeleri resmi site üzerinden adayların erişimine sunulacak. YÖKDİL sınavı 10 Mart'da gerçekleştirilecek.

YÖKDİL SINAV BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başvuru İşlemleri

Sınav başvuruları elektronik ortamda yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden, aynı adreste yayımlanan sınav takviminde belirtilen başvuru süresi içinde yapılacaktır.

Adaylara sınava girmek istedikleri alanı ve dili, sınav başvurusu esnasında seçecektir.

Sınav başvuru adımlarını tamamlamayan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır. Sınava başvuru işlemini yaptığı halde sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacak ve bu adaylar için “Sınav Giriş Belgesi” düzenlenmeyecektir.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Başvuru esnasında, son 6 (altı) ay içerisinde çekilmiş bir vesikalık fotoğrafın sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Söz konusu fotoğrafın, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde cepheden ve yüzü açık olarak çekilmiş olması gerekmektedir. Sınav günü kimlik doğrulamasında önemli rol oynayacak fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalıdır. Sınav günü sınav görevlilerinin, adayın fotoğrafından kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde adayı sınava almayabileceği veya sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Sürekli/geçici engelli veya sağlık sorunu olan adaylara yönelik sınav uygulamaları, bu kılavuzun “Engelli / Sağlık Sorunu Olan Adaylara Yönelik Uygulamalar” başlığında açıklanmıştır. Söz konusu adaylar, sınav başvurularını tamamladıktan sonra okuyucu/işaretleyici desteği, ayrı sınav salonu, özel araç/gereç kullanma vb. taleplerini iletmek amacıyla, Sağlık Durumu / Engel Bilgi Formunu (Ek-2) doldurup ıslak imzalı şekilde, üniversite veya devlet hastanesinden alacakları (adayın engel/sağlık durumunu, kullanması gereken özel araç/gereci vb. açıkça belirten) sağlık raporunun onaylı bir örneği ve yazacakları dilekçeleriyle birlikte sınav başvuru süresi içinde, söz konusu formun üzerinde belirtilen adrese ulaştırmalıdır. Belirtilen adrese herhangi bir sebeple zamanında ulaşmayan evrak dikkate alınmayacaktır. Söz konusu adaylar, yetkililerce yapılan değerlendirme neticesinde uygun görülen şekilde sınava alınacaklardır.

Başvuru bilgilerinin doğruluğundan ve fotoğrafın uygunluğundan, başvuru onaylandıktan sonra ortaya çıkabilecek yanlışlıktan veya eksiklikten adayın sorumlu olduğu unutulmamalıdır.