Geri Dön

Yolda, evde yılan görürseniz sakın endişeye kapılmayın! Zehirsizler

Son günlerde İstanbul ve diğer şehirlerde görülen yılanlar tedirgin etse de uzmanlar korkulacak bir durumun olmadığı görüşünde; “Yüzde 90’ı zehirsiz. Eve girmesini önlemek için de sadece kapı ve pencerelere sineklik takmak yeterli...”

Yolda, evde yılan görürseniz sakın endişeye kapılmayın! Zehirsizler

Havaların ısınmasıyla kış uykusundan uyanan yılanlar, vatandaşların korkulu rüyası oldu. Uzmanlara göre, son zamanlarda yılanların sokak ve evlerde görülmesinin nedeni hem mevsimsel hem de biyolojik. İstanbul’da zehirli yılanların sayısının çok az olduğunu söyleyen yaban hayatı veteriner hekimi Ahmet Emre Kütükçü, “Soğukkanlı canlılardan yılanlar sıcak gün ve geceleri daha çok sevdiği için önümüzdeki günlerde daha çok görülebilir. Önlem olarak ise evlerin pencere ve kapılarına sineklik takmak, bahçe otlarını düzenli biçmek ve bodrum katlarında yiyecek bırakmamak yeterli” dedi.

‘İtfaiyeyi arayın’

Kütükçü, “Kemirgenler yiyecek kaynakları için insanların etrafında yaşıyor. Yılanlar da kemirgenlerle beslendiği için yerleşim yerlerinin etraflarında sıklıkla görülüyor. Hava çok sıcak olunca sıcaktan etkilenmemek için daha serin yerler arıyorlar. Evler daha serin olduğu için açık kapı varsa içeri girmeye çalışıyorlar. Ya da balkonlardan. Yerleşim yerlerindeki gölgeliklere sığınmak istiyorlar. Bu yılanların çoğu zehirsiz. Yılanı gördüklerinde müdahale etme konusunda çekiniyorlarsa hayvanın türünü bilmiyorlarsa o zaman itfaiyeden destek isteyebilirler. Özellikle evin içine girmiş yılansa en hızlı şekilde itfaiye aranmalı” diye konuştu.

‘Yaşam alanları kalmadı’

Yılanların yaşam alanlarının daraldığını vurgulayan Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Öz de, gündüz görülen yılanların yüzde 90’nın zehirsiz, gece görülen yılanların ise yüzde 95’inin zehirli olduğunu söyledi. Yılanların, inşaat sektöründeki yapılaşma bağlı olarak ortamını değiştirme ihtiyacı hissettiğini vurgulayan Öz, “Yılanlar, hareketli diye deprem olacak diye bir şey yok. Mayıs Haziran aylarında beslenmek ve üremek için dolaşırlar. Ağustos ayında ise yuvalarına çekilirler” dedi.

Yunanistan sınırını otobüsle kapattıYunanistan Pazarkule sınır kapısından ülkelerine giriş yapmak isteyen bir grup göçmenin ülkeye girişine izin vermedi. Tampon bölgeyi otobüs çekerek kapatan Yunanistan, Pazarkule sınır kapısından ülkelerine giriş ve çıkışları durdurdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber