Geri Dön
Gündem‘Yüksek doz C vitamini efsane’

‘Yüksek doz C vitamini efsane’

Koronavirüs tedavisinde olumlu etkisi olduğu söylenen yüksek doz C vitamini “sağlık balonu” çıktı.

‘Yüksek doz C vitamini efsane’

Dr. Alp Sirman, “Ne yazık ki bugün de hâlâ yüksek doz C vitamininin yanına farklı besin ekleri ilave edilerek yapılan kombinasyonlarla sağlık içgüdüsü sömürülmeye devam ediyor” diyor. Dr. Alp Sirman, son kitabı “Sağlık Balonları”nda tıp tarihinden örnekler vererek, sağlığın nasıl endüstriye dönüştüğünü anlatıyor.

Yarardan çok zarar

“Mucizelere inanmayın. Ekrana ünlüleri çıkaran, birkaç kişinin o tedavilerden nasıl yararlandığını anlatan kişilere inanmayın” diyen Sirman, besin takviyelerinin, yüksek doz vitaminlerin ve ketojenik diyetin sağlığa yarardan çok zarar verdiği görüşünde. Sirman’ın tespitleri şöyle:

“D vitamini bağırsaklardan kalsiyum emilimini sağlayan bir vitamindir. Aşırı D vitamini alırsak bağırsaklarımızdan çok miktarda kalsiyum emilir. Peki bu yararlı mıdır? Hayır. D vitamini aslında bir hormondur. Bu nedenle yüksek doz D vitamini kontrolsüz kullanılmamalıdır.”

‘Toksik maddeler var’

“Besin takviyesi diye pazarlanan ürünler denetlenmiyor. Çok bilinen bazı markaların dahi ürünleri, iddia ettikleri maddeyi içermezken, bazısında toksik maddeler tespit ediliyor. Besin takviyeleri için yapılan araştırmada etikette yazılı olanlarla içeriği arasında benzerlik olmayan ürünler yüzde 60 oranında.

Brokoli ekstresini düşünün: İçinde bulunan etken maddeyi almak için kilolarca brokoli yememiz gerekiyor. Bu kadar yoğun almak yararlı mı? Hayır. Benzer durum vitaminler için de geçerli.”

‘Bir kanıt çıkmadı’

Yüksek dozlu C vitamini kullanımının, Nobelli Linus Carl Pauling’i daha fazla yaşam vaadiyle kandıran Irwin Stone adlı biyokimyacıdan kaynaklandığını anlatan Sirman, Pauling’in C vitaminiyle ilgili bir kitap yazmasının ardından C vitaminin araştırıldığını ancak iddiaların geçersiz bulunduğunu söyledi. Sirman, “Korona için de benzer iddia ortaya atıldı, bir de araştırma yapıldığı söylendi. Evet bir araştırma var ama bundan iddiaları destekleyen bir kanıt çıkmadığı gibi DSÖ de bunun KOVID-19 efsanesi olduğunu belirtti” dedi.

Meteoroloji yeni raporu yayımladı! Salı gününden itibaren değişiyor
DSÖ uyardı, uzmanlar 'daha bulaşıcı' dedi! Dünyayı sarsan 'süper mutant' masaya yatırıldı
'Beni vuracaklar' mesajı attı, 1 ay sonra öldürüldü
'Reisi ara' ısrarına dayanamadı! Erdoğan'dan İstanbul talimatı
Pazarlıksız satış dönemi! 'Bugünden yarına 40 bin lira değişiyor'
Ahmet Nur Çebi tecrübeli teknik adamla görüştü
Türkiye'den 'Turkey' hamlesi! İşte hindinin sıra dışı hikayesi
'Yargı'nın Eren Komiser'i Uğur Aslan türkü söyledi! Sosyal medyada gündem oldu
25 yıllık hasret bitti! Türkiye'ye geldiler
Yeni transfere olay sözler: Şu an iş yapmıyor
Genç kız böyle direndi! ‘Öldürecekler beni çantalarımı almadan...’
Kan donduran cinayet! Babasını sırtından bıçakladı
'Serdar Ortaç'ın kumar tutkusu ailemize çok zarar verdi!'
Karaciğerin en sevdiği besin! Mutlu olmamızı sağlıyor
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler