Gündem Yüksek tepeleri bisikletiyle aştı

Yüksek tepeleri bisikletiyle aştı

01.02.2015 - 02:30 | Son Güncellenme:

Doğa sporcusu Yiğit Tekşen, İran ile Çin arasındaki 7 bin metre yüksekliğe çıkan Pamir Yolu’nu kışın geçen ilk Türk oldu. Eksi 25 derecede pedal çeviren Tekşen, Çin’e 106 günde ulaştı

Yüksek tepeleri  bisikletiyle aştı

İran’dan bisikletle Afganistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan’ı geçerek Çin’e ulaşan 25 yaşındaki Yiğit Tekşen, Pamir Yolu’nu kışın geçen ilk Türk oldu. Yüksekliği 7 bin metreyi bulan dağlar arasındaki Pamir Yolu’nu Fransız arkadaşı Oliver Kingsman ile geçen Tekşen, eksi 25 ile artı 25 derece arasında değişen sıcaklık koşullarında kamp kurdu. Tekşen ve Fransız arkadaşı, 106 geceyi zorlu dağ koşullarında geçirirken gündüzleri pedala basarak İran yola çıkarak Afganistan, Tacikistan üzerinden Kazakistan’ın Çin sınırına kadar gitti.
Sabancı Üniversitesi Mekatronik Bölümü’nün ardından Enerji Yönetimi’nde yüksek lisans yapan Tekşen, özel bir şirkette çalışmaya başladı. Tekşen, 2 yıl süren iş hayatının ardından uzun ve zorlu bir dağ yolunda bisiklet kullanma hayalini gerçekleştirmek için Eylül 2014’te istifa etti. Tekşen, fransız arkadaşı Oliver Kingsman, dünyanın çatısı ve güneşin ayakları olarak anılan Pamir Dağları’nı boydan boya geçmek için yaklaşık 4 bin 655 metre yüksekliğe çıktı. Çine ulaşmak için yaklaşık 3 bin 500 kilometre bisiklet kullanan gençler, günde ortalama 80 kilometre yol aldı. Kış koşulları yaşandığı için kar ve fırtınalı günlerde ise 50 kilometre ilerleyebilen ikili, 30 Aralık’ta yolculuklarını bitirdi.
Tekşen, yola çıkmadan önce herkesin İran’ın çok tehlikeli olduğunu ve bisikletle gitmenin tehlikeyi artıracağı söylediğini ama yolculuk sırasında tam tersini gördüğünü söyledi. Tekşen, “İran’da 24 gün geçirdik ve güvendeydik. Zaten dağda en büyük tehlike kendinsin. Zor ve sürpriz bir durumda ne yapacağını bilemezsen tehlike artar” dedi.

Haberin Devamı

6 bin metrede sınır kapısı

Yiğit Tekşen, “Afganistan’dan Tacikistan’a vardığımızda bir sınır kapısı çıktı karşımıza. 6 bin metre yükseklikteki sınır kapısından kışın birkaç at arabası dışında kimse geçmiyormuş. Bizi gördüklerinde çok şaşırdılar. Pasaportlarımızı kontrol ettiler ama gece olmuştu. Biz nerede kalacağımızı düşünüyorduk çünkü kar fırtınası başlamıştı. Bir asker bilgisayarında sorun olduğunu söyledi. Bilgisayarı tamir edip, başka bir askerin diş ağrısını da güçlü bir ağrı kesici ile çözünce,o gece askeri yatakhanede sıcacık uyuduk” dedi.

Adım ‘Yigit’

Tekşen, Tacikistan’da türk dizileri ve filmlerinin çok popüler olduğunu, insanların, dvd’lerden izlediklerini söylüyor. Tacikistan’da konuştukları köylülerin Türk olduğunu öğrendikleri anda “ooo kardeş kardeş” dediklerini ifade ediyor. Tekşen, adını öğrendikleri zaman insanların heyacanlanıp “Yigit!”
diyerek adını tekrarladıklarını söylüyor. Büyük küçük herkesle, tektek tanıştıp fotoğraf çektirdiklerini söyleyen Tekşen, “Bir hafta anlamaya çalıstığımız bu ilginin sebebini Khorogda Pamirin başında Taciklerden öğrendik. Şiddet içerikli bir türk dizisinin ana karakteri olan delikanlı, cesur karakter “yigit” tüm Taciklerin sempatisini kazanmış. Her adımı duyan çocuk yaşlı tüm Tacikistan bana o karakter adını hatırlayıp sayısız jest, yemek ikramı yaptı” dedi.