Geri Dön
GündemTürkiye'deki riskli iller hangileri | Koronavirüs riskli iller haritası! Yüksek-Çok yüksek riskli iller tam liste...

Türkiye'deki riskli iller hangileri | Koronavirüs riskli iller haritası! Yüksek-Çok yüksek riskli iller tam liste...

Türkiye'de yerinde karar dönemine 2 Mart itibariyle geçildi. Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan koronavirüs risk tablosuna göre iller dört ayrı kategoriye ayrıldı. Vaka sayısı yüksek ve çok yüksek olan illerde yasakların bir süre devam etmesi kararı alınırken düşük ve orta riskli illerde yasakların kaldırılması kararı alındı. Peki Türkiye'de açıklanan son tabloya göre yüksek ve çok yüksek riskli iller hangileri?

Türkiye'deki riskli iller hangileri | Koronavirüs riskli iller haritası! Yüksek-Çok yüksek riskli iller tam liste...

Sağlık Bakanlığı tarafından vaka sayılarına göre iller düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli iller kategorisine ayrıldı. Bu illerdeki vaka oranları illerin risk durumlarını gösteriyor. Kabine Toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan kararları açıkladı. Alınan kararlar kapsamında düşük vve orta riskli illerde hafta sonu sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Bunun yanı sıra yüksek ve çok yüksek riskli illerde Cumartesi günü sokağa çıkma yasağı uygulanmayacak. Hafta sonu yasağı Cumartesi akşam saat 21:00'da başlayacak. Pazar günü uygulanacak ve Pazartesi sabahı 05:00'te sona erecek.

Ülke genelinde süren hafta içi sokağa çıkma yasakları devam edecek. Tüm illerde okul öncesi ve ilkokul ve 8. ve 12. sınıflarda okullar eğitim öğretime açılacak. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde sadece lise sınavları yapılacak.

Restoran lokanta ve kafeterya, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında sabah 09:00 akşam saat 19:00 saatleri arasında % 50 performans ile açılabilecek

YÜKSEK RİSKLİ İLLER (TURUNCU)

İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik, Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan.

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER(KIRMIZI)

Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye ve Adıyaman.

Türkiyedeki riskli iller hangileri | Koronavirüs riskli iller haritası Yüksek-Çok yüksek riskli iller tam liste...

İran uyruklu mimar kadını dakikalarca darbettiSosyal medyada bir kullanıcı, annesi ve kendisinin 2 yıldır şiddete ve tehdite maruz kaldığını öne sürüp, darp görüntüleri paylaştı. Görüntülerde bir kadını tokat ve tekmelerle darp eden saldırganın, "Seni öldürsem de ben ceza yemem. Haberin olsun. Alacağım ceza en fazla 3-5 ay. Her şeyi göze alıyorum" sözleri dikkat çekti. Adana Valiliği, sosyal medyada yer alan görüntülerde şiddete uğrayan kadın hakkında "Önleyici tedbir kararı" uygulandığını, gözaltına alınan eşinin çıkarıldığı adli mercilerce tutuklandığını bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet