Geri Dön
GündemYunanistan ile diplomatik kriz

Yunanistan ile diplomatik kriz

Sümela’daki ayin için Türkiye’ye gelen, Yunanistan Pontusluları Federasyonu Başkanı’nın ülkeye girişine izin verilmedi. Yunanistan Ankara’ya protesto mektubu gönderdi

Yunanistan ile diplomatik kriz

MERT İNAN İstanbul  Fener Rum Patrikhanesi’nin öncülüğünde bugün Trabzon’daki Sümela Manastırı’nda gerçekleştirilecek Sümela Panagia etkinlikleri, Türkiye ile Yunanistan’ı karşı karşıya getirirken, diplomatik krize neden oldu. Fener Rum Patrikhanesi Ruhani Lideri Patrik Bartholomeos’un da katılacağı ayin için İstanbul üzerinden Trabzon’a gitmek isteyen Yunanistan Pontus Federasyonu Başkanı George Varythymiadis, İstanbul Havaalanı’nda gözaltına alındı.

‘İSTENMEYEN KİŞİ’

Altı saat gözaltında tutulan Varythymiadis, sınır dışı edilirken, yaşanan gelişmenin ardından Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın, Yunanistan’ın Ankara Büyükelçiliği üzerinden Türk Dışişleri Bakanlığı’na protesto mektubu gönderdiği öğrenildi. Sınır dışı edilen Yunanistan Pontus Federasyonu Başkanı George Varythymiadis’in Türkiye’den toprak talep eden faaliyetler yürüttüğü için Türkiye tarafından ‘istenmeyen kişi’ durumunda olduğu bilgisi verildi.

Konuyla ilgili olarak Milliyet’e bilgi veren Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Salih Meriç ise şunları söyledi: “Bu ayin Yunan devlet televizyonunun üçüncü kanalında saat 10.00’da canlı yayınlanacak. Ülkemizdeki din ve vicdan özgürlüğü açısından bunları önemsiyoruz. Lakin Lozan ile düzenlenen mütekabiliyet diye yıllardır dile getirdiğimiz Batı Trakya Müslüman-Türk azınlığın hakları her geçen gün tek tek yok ediliyor. Türkiye’den toprak talep eden Yunanistan Pontus Federasyonu Başkanı Varythymiadis’in meydan okurcasına ülkemize gelip, diplomatik gerginliğe neden olması da kabul edilemez.”

‘EGEMENLİK YETKİSİ’ VURGUSU

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç konuyla ilgili sorulara verdiği yanıtta ‘egemenlik yetkisi’ vurgusu yaptı. Bilgiç, “Resmi bir görevi ve unvanı olmayan, umuma mahsus pasaport hamili bir Yunan vatandaşının ülkemize girişine izin verilmemesi hakkında Yunanistan Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamayı yadırgıyor ve reddediyoruz. Ülkeye giriş koşullarını belirleme yetkisinin, her devletin egemenlik hakkı olduğunu Yunanistan’a hatırlatırız” ifadelerini kullandı.

ICAO KURALLARINA UYGUN

Türkiye’ye giriş koşullarını taşımayan bu Yunan vatandaşı hakkında, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) kurallarına ve Türk kanunlarına uygun şekilde havalimanında işlem yapıldığını ve işlemlerin tamamlanmasının ardından ülkesine geri gönderildiğini kaydeden Bilgiç, bu süreçte söz konusu kişinin Konsolosluğu ile temas etmesinin sağlandığını ifade etti.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Asgari ücrette pazarlık başlıyor35 milyonu ilgilendiren asgari ücrette pazarlıklar bugün başlıyor. İşçi ve işveren tarafı, konuyu Milliyet'e değerlendirdi. Türk-İş Başkanı Atalay, “Yüzde 36'nın altını konuşmayız” dedi. TİSK Başkanı Akkol ise, “Yüzde 20'nin üzerinde dengeli rakam belirlenmeli” görüşünü açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler