Geri Dön

Yunus sorunu Meclis’te

Daha önce üç yunus parkının kapatılmasını sağlayan Yunuslara Özgürlük Platformu, Meclis’e sunduğu 18 sayfalık raporla mevcut 9 yunus parkının kapatılmasını talep etti...

Yunuslara Özgürlük Platformu, TBMM Çevre Komisyonu Alt Komisyon Başkanı Selçuk Özdağ’a ayrıntılı bir rapor gönderdi. Türkiye’de yunus parklarının kapatılması ve tutsak deniz memelilerinin koruma altına alınması için yaptığı kampanyalarla adını duyuran Platform, 25 Nisan’da TBMM Çevre Komisyonu’nda 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun değiştirilmesi ile ilgili yapılacak toplantı öncesinde gönderdiği raporla parkların yasaklanmasını istedi.
Bugüne kadar Türkiye’deki üç yunus parkının kapatılmasını sağlayan ve geçtiğimiz haftalarda Bodrum-Güvercinlik’teki yunus gösteri merkezinin kapatılması için yeniden harekete geçen Platform, 2010 yılından bu yana gösteri merkezlerinin kapatılması için kampanyalar yürüküyor.

‘9 gösteri merkezi kapansın’
Yunuslara Özgürlük Platformu Sözcüsü Öykü Yağcı, “Hayvan köleliğini meşrulaştıran sirklere, yunus parklarına, hayvanat bahçelerine ve tematik deniz akvaryumlarına izin veren, bu hayvan hapishanelerini belirli standartlara bağlayarak ‘lüks esareti‘ savunan bir Hayvanları Koruma Kanunu düşünülemez, kabul edilemez. Yeni yunus parklarının açılması, 5199’a eklenecek bir maddeyle veya ayrı bir yasal düzenlemeyle bir an önce yasaklanmalı ve mevcut dokuz gösteri merkezi kapatılmalıdır” diye konuştu. Tutsak hayvanların uzmanların gözetiminde insandan uzak bir koyda rehabilite edilmesi gerektiğini de vurgulayan Yağcı, yasal düzeyde konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

‘Hayvanlar eğlence unsuru değil’
Plaftormun sunduğu 18 sayfalık raporda özetle şunlar yer alıyor:
- Bilim insanlarınca onaylanmayan ve yunus terapisi adı altında sürdürülen, hayvan ve insan hayatını tehlikeye atan ticari faaliyetler, deniz memelisi gösterileriyle birlikte yasaklanmalıdır.
- Bu süre içinde varolan parklara yeni yunus, beluga, mors, fok ve deniz aslanı gibi deniz memelilerinin getirilmesinin önüne geçilmelidir.
- Hayvanların eğlence, keyif ve “fırsat” unsuru olarak pazarlanması kabul edilemez. Fırsat ve indirim sitelerinde, hayvanların esir tutulduğu bu işletmelere yönelik reklamların ve kampanyaların yer alması engellenmelidir.

Haliç Köprüsü'nde trafik yoğunluğu yaşanıyorHaliç Köprüsü'nde başlatılan bakım onarım çalışmaları nedeniyle D-100 Karayolu Ayvansaray geçişinde trafik yoğunluğu yaşanıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber