Geri Dön
GündemYunusların katili gırgır tekneleri mi?

Yunusların katili gırgır tekneleri mi?

İstanbul Boğazı’nda bir günde 4 yunusun ölümü gözleri, gırgır teknelerine çevirdi. İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Arda Tonay, yunusların balık ağlarına takılma sonucu öldüklerini açıklayarak, 21 Şubat akşamı ava çıkan tüm gırgır teknelerinin zan altında olduğunu söyledi. Büyükdere’de ölü bulunan yunusun da aynı nedenle ölüp ölmediğinin belirlenmesi için nekropsi yapılacağı öğrenildi.

Yunusların katili gırgır tekneleri mi?

 

Çizik ve yaralar vardı

İBB Deniz Zabıta Amirliği, 22 Şubat günü Çengelköy (Kuleli), Vaniköy ve Karaköy kıyılarında 4 ölü yunus tespit etti. Tırtak cinsi olduğu belirlenen 4 yunus, ölüm nedenlerinin belirlenmesi için İÜ Su Bilimleri Fakültesi’ne götürüldü. Ölü hayvanların üzerlerindeki çizik ve yaralar dikkat çekti. Hayvanlara nekropsi (hayvan otopsisi) yapan Su Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Arda Tonay, yunusların balık ağları nedeniyle öldüğünü açıkladı. 

Yunusların ölüm nedenini, ağda boğulma olarak belirlediklerini söyleyen Tonay, “Ölümlerinin üzerinden en fazla yarım gün geçmiş. Tırtakların üzerinde balıkçılık etkileşimini gösteren karakteristik ağ izleri net olarak gözüküyor. Bunu normal olmayan kanamalardan anlayabiliyoruz. Hayvanlar çok sağlıklı yeni beslenmişler. Ağızlarında balık var. 6-12 saat önce öldüklerini düşünürsek 22 Şubat sabaha karşı 21 Şubat akşamı ava çıkan tüm gırgır tekneleri zan altındadır. Vatandaşlardan ihbarda bulunmasına yönelik çağrı yapıyoruz” dedi.

Batman'daki kavga Bahçelievler'e taşındı; akrabalar taş ve sopalarla birbirine saldırdıBAHÇELİEVLER'de akraba olan iki grup arasında silahların da kullanıldığı taşlı sopalı kavga çıktı. Kavgada bir kişi silahla, altı kişi ise taş ve sopalarla yaralandı. Kavganın Batman'daki arazi kavgasının devamı olduğu öğrenilirken, kavgaya karışan 10 kişi gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet