Geri Dön

Yusufeli 7’nci kez taşınacak

Artvin’de bulunan ve 150 yıllık tarihinde 6 kez sel ile heyelan tehlikesi nedenleriyle yerleşim yeri değiştirilen Yusufeli ilçesi şimdi de baraj dolayısıyla 7’nci kez taşınmaya hazırlanıyor.

Yusufeli 7’nci  kez taşınacak

Yapımı süren ve tamamlandığında 270 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise en yüksek çift eğrilikli kemer beton köprü kategorisinde 3’üncü en yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajı, ilçe merkezi ve 4 köyü sular altında bırakacak. Yusufeli’nde 5 bin konut, 270 iş yeri ile 9 bin 430 dönüm tarım arazisi sulara gömülecek. Yansıtıcılar Mevkii’ndeki yeni yerleşim yeri için başlatılan alt yapı çalışmalarında sona gelindi. 68 yıllık ilçe yerleşim yerine veda etmeye hazırlanan vatandaşlar, ecdatlarının mezarlarını taşımaya başladı. Yaklaşık 150 hektarlık yeni yerleşim alanına 334 konut inşa edilecek. 1600 yetişmiş ağaç, 16 bin adet çalı türü peyzaj bitkisi ekilecek. Bölgede, 100 dönümlük alan tarımsal alan olacak. l ARTVİN DHA

Bilim Kurulu Üyesi kapalı alanlarda bulaşın arttığını söyledi!Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, havaların soğuması ile birlikte kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirilmeye başlandığını ve bu nedenle kapalı alanlarda bulaşın arttığını belirtti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber