Geri Dön
GündemYüzde 60’a göre deprem kadermiş!

Yüzde 60’a göre deprem kadermiş!

Araştırmaya göre, birçok kişi binasının deprem dayanıklılığını bilmiyor. Her 10 kişiden 6’sı depremi ‘kader’ olarak görüyor

Yüzde 60’a göre deprem kadermiş!

Türkiye’de bu yıl 30 bin deprem meydana geldi. NG şirketi de ‘benderimki.com’ isimli internet sitesi üzerinden depremle ilgili kamuoyu araştırması yaptı. İstanbul, İzmir, Kocaeli gibi 1. ve 2. derece deprem bölgelerini de kapsayan araştırmaya toplam 1064 kişi katıldı.

Hangi alan?

Araştırmaya katılanların 3’te 1’i yaşadıkları binaların depreme dayanıklılık testlerinin yapılıp yapılmadığını bilmiyor. Katılımcıların 4’te 1’i bu testin hiç yapılmadığını belirtti. Diğer yandan, yapılan testlerde binaların yüzde 38 oranında depreme dayanıklı, yüzde 3 oranında dayanıksız çıktığı dile getirildi. Katılımcıların yüzde 30’u yaşadıkları ve çalıştıkları yerde hiç toplanma alanı olmadığını, yüzde 26’lık kısmı ise bu konuda fikri olmadığını söyledi.

‘Çömel korun!’

Araştırmaya göre her 10 kişiden 6’sı depremi kader olarak görüyor. Her 10 kişiden 3’ü kaçıncı derece deprem bölgesinde yer aldığını bilmiyor, her 10 kişiden 3’ü ise depremle ilgili hazırlık yapmadığını belirtiyor. Her 5 kişiden 4’ü deprem sırasında çömelerek korunmayı tercih ediyor, her 4 kişiden 1’i deprem sırasında ışıkları açmak istiyor.

Sigortanın nedeni

Araştırmaya katılanlara deprem sigortası yaptırma nedenleri de soruldu. Katılanların yüzde 38’i devlet desteğinden yararlanmak için yaptırdığını belirtti. Katılımcıların yüzde 19’u ev kredisi alabilmek, yüzde 25’lik kısmı elektrik, su gibi hizmetleri kullanabilmek için deprem sigortasına ihtiyaç duyduğunu söyledi. Tapu işlemleri yapabilmek için sigorta yaptıranların oranının ise yüzde 17 olduğu görüldü. Ayrıca katılımcıların yüzde 50’sinin deprem sigortasına sahip olmadığı ortaya çıktı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Yazıcıoğlu davasında FETÖ'den tutuklu olan sanıklar mahkeme salonuna getirildiBüyük Birlik Partisinin (BBP) kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmalara FETÖ'nün talimatıyla müdahale ettikleri iddiasıyla dava açılan 19 sanığın yargılanmasına devam edildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler