Geri Dön
Gündem‘Zehir’ 314 can aldı

‘Zehir’ 314 can aldı

Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan "Türkiye Uyuşturucu Raporu"nda metruk binaların durumu ve alınması gereken önlemlere ait kısımlar dikkati çekiyor.

‘Zehir’ 314 can aldı

MERT İNAN İstanbul - Raporda metruk binalara yönelik her türlü tedbirin "Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı" kapsamında sürdürüldüğü, Mayıs 2018 tarihinden itibaren 2020 yılı sonuna kadar ülke genelinde 95 bin 918 metruk bina tespit edildiği, "Tespit edilen metruk binalardan yüzde 64.8'i yıkılmış, yüzde 15.4'ü rehabilite edilmiş veya güvenlik tedbiri alınmış ve toplam yüzde 80.7'si için de işlem yapılmıştır" bilgisi yeralıyor. Raporda, güvenlik güçlerinin pandemi döneminde bile 159 bin 268'e uyuşturucu bağlantılı olaya müdahale ettiği, suçla mücadele kapsamında bir önceki yıla göre yüzde 5.3 artışla 231 bin 652 şüphelinin yakalandığı, 35 bin 564 şüpheliye birden fazla adli işlem yapıldığı vurgulandı.

Raporda 2020 yılında uyuşturucu zehri nedeniyle 314 kişinin yaşamını yitirdiği, yaşamını yitiren en yaşlı kişinin 67 yaşında olduğu, uyuşturucu maddeden ölenlerin yaş ortalamasının ise 33.5 olduğu belirtildi.

211 bin tedavi başvurusu

Uyuşturucu madde ölümlerinin yüzde 36.9'unun eroinden, 31.2'sinin metamfetamin zehrinden kaynaklandığı, ölümlerin yüzde 57.6'sının ise çoklu madde kullanımından gerçekleştiği kaydedildi. Raporda, "2020 yılında sadece tedavi merkezlerine yapılan toplam ayakta tedavi başvuru sayısı 211 bin" denildi. 12 bin 269 bağımlının yatarak tedevi için merkezlere başvurduğu bunların yüzde 91.3'ünün erkek, yüzde 8.7'sinin kadın olduğu belirtildi. 2020 yılında tedavi gören hastaların yüzde 1.7'sinin hiç okula gitmediği, yüzde 91'inin 1-8 yıl eğitim aldığı vurgulandı.

Balkan rotası kullanılıyor

Raporda terör örgütü PKK’nın “Balkan rotası” adı verilen uyuşturucu güzergahını kullanmaya devam ettiği, PKK’nın işlenmemiş morfini İran, Afganistan, Pakistan üçgeninden getirerek Türkiye toprakları üzerindeki laboratuvarlarında eroine dönüştürerek Avrupa’ya satışa sunduğunu, PKK’nın bu yolla yıllık 500 milyon Euro ile 2.5 milyar dolar arasında gelir sağladığı belirtildi.

TAG Otoyolu ulaşıma kapandı! Mahsur kalan 2 bin kişiden haber var
Market zincirlerinin zam yazışmaları ortaya çıktı! 'Abi bu ne şaka mısınız?'
Gözler kritik toplantıda! İşte masadaki en kritik başlık
İlkokulda 'Şeytan Kulubü' ortalığı karıştırdı! ABD bu okulu konuşuyor
İstanbul'da korkulan oldu! 'Her binada bir Kovid hastası’
Beşiktaş'tan Trabzonspor'a yılın transferi! Başkan açıkladı
1 milyon TL! Müzikleri de Feyyaz Şerifoğlu yapacak
Tüm tahminleri doğru çıktı... İşte Simpsonlar'ın 2022 kehanetleri!
Kamu işçilerinin ek ödeme tarihleri belli oldu
Caner'den büyük hata! Volkan Demirel'e şok
Altı aydır aşk yaşıyorlardı! Paris dönüşü şaşırtan karar
Otelciler heyecanla bekliyordu! 2 bin liradan başlıyor
Hizmet ihracatına döviz istisnası
TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım!
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Çarşamba Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler