Geri Dön
GündemZehir tacirlerine 6 operasyonla ağır darbe!

Zehir tacirlerine 6 operasyonla ağır darbe!

İstanbul'da zehir tacirlerine yönelik olarak son 10 günde yapılan 6 ayrı operasyon da eroin, bonzai dahil farklı türlerde 350 kilo uyuşturucu ele geçirildi. Polis baskınında daire görünümündeki bir bonzai imalathanesinde fare zehri ile sinek ilacı ele geçirildi.

Zehir tacirlerine 6 operasyonla ağır darbe!

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, zehir tacirlerine yönelik olarak Bakırköy, Beylikdüzü, Esenyurt, Sultanbeyli ve Esenler ilçelerinde son 10 günde 6 ayrı operasyon düzenledi. Düzenlenen operasyonlarda, 231 kilo eroin, 37 kilo Bonzai, 48 kilo kokain, 2 kilo esrar, 3 kök Hint keneviri ve uyuşturucu yapımında kullanılan 32 kilo sıvı kimyasal (kannobinoid) ele geçirildi. Operasyonlarda, 11 uyuşturucu satıcısı gözaltına alındı.

FARE ZEHRİ VE SİNEK İLACI
Narkotik timlerinin ilk operasyonu Esenyurt'ta gerçekleşti. Sokak satıcılarına Bonzai üretip satan bir çeteye yönelik olarak 24 Ocak günü düzenlenen operasyonda 22 kilo Bonzai ve uyuşturucu yapımında kullanılan kimyasal maddeler ele geçirildi. Baskın yapılan bir evi uyuşturucu imalathanesi çevirdiği belirlenen çetenin 2 üyesini baskın sırasında uyuşturucu imal ederken suç üstü yakalayıp gözaltına alan ekipler, arama yaptıkları adreste fare zehirleri ve sinek ilaçları buldu. Aramalarda Bonzai yapımında kullanıldığı tespit edilen zehirli ilaçlarla birlikte Bonzai yapımında kullanılan 6 kilo Kannabinoid ele geçirip uyuşturucu satışından elde edildiği belirlenen 28 bin liraya el koyan polisim mahkemeye sevk ettiği 2 zehir taciri tutuklandı.

3 KURYEDEN 48 KİLO KOKAİN
Narkotik ekipleri tarafından 25 ve 29 Ocak tarihlerinde Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen 2 ayrı operasyonda uluslararası bir uyuşturucu şebekesinin kuryeleri olduğu belirlenen 3 kurye 48 kilo kokainle ele geçirildi. Yurt dışından gelen kuryelerin 25 Ocakta yakalanan 2'sinin valizlerinde kahve ve süt tozu paketlerine zulalanmış 35 kilo 400 gram kokain ele geçirilirken, 29 Ocak'ta yakalanan kuryenin valizinin gizli bölmelerinde ise 12 kilo 500 gram kokain ele geçirildi. Mahkemeye sevk edilen kuryelerin 2 si tutuklanırken birisi adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

SAKSIDA YETİŞTİRİP ÜRETİRKEN BASILDI
Beylikdüzü'nde bulunan ev görünümündeki bir başka uyuşturucu imalathanesine 27 Ocak günü düzenlenen operasyonda, saksı içerisine dikili halde 3 kök hint keneviri, uyuşturucu madde yetiştirilmesinde kullanılan kimyasal madde ile gübre ve düzenekler ele geçiren ekiplerin aynı adreste yaptıkları aramalarda evin gizli bölmelerine zulalanmış 2 kilo 410 gram esrar ele geçirilirken baskın sırasında evde bulunan ve uyuşturucunun sahibi olduğu belirlenen bir şahıs sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

YOL UYGULAMASINDA 231 KİLO EROİN
Operasyonlarda ele geçirilen 231 kilo eroinin Esenler'de yol uygulaması sırasında ele geçirildiği öğrenildi. Esenler İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından 1 Şubat günü yapılan yol uygulamasında bir aracın bagajında çuvallar içerisinde ele geçirilen eroinin piyasa değerinin 25 milyon lira olduğu öğrenilirken, İran'dan Avrupa'ya transfer edilmek üzere yurda sokulduğu öğrenilen uyuşturucuyla ilgili olarak gözaltına alınan 4 uyuşturucu kaçakçısı tutuklanarak cezaevine kondu.

SİFONU ÇEKTİ YAKAYI ELE VERDİ
Son operasyonu Sultanbeyli'de 3 Şubat günü düzenleyen narkotik timlerinin yine ev görünümündeki bir uyuşturucu deposuna düzenlediği baskında 14 kilo bonzai ele geçirildi. Bonzai satıcısının baskın sırasında evde bulunan Bonazinin bir kısmını banyodaki klozete döküp sifonu çektiği ancak tuvaletin tıkanmasıyla yakayı ele verdiği öğrenildi. Uyuşturucu deposuna çevirdiği evde bulunan Bonzai'nin bir kısmını da sobaya atarak yakmaya çalıştığı öğrenilen uyuşturucu satıcısı gözaltına alınıp sevk edildiği mahkemece tutuklanırken 6 operasyonda ele geçirilen 350 kilo uyuşturucunun 25 milyon lira değerinde olduğu öğrenildi. Operasyonlarda gözaltına alınan 11 şüpheliden 10 ise tutuklandı.