Geri Dön

Zehra isminin anlamı nedir? Zehra ne demek, ne anlamına gelir?

Kız çocukları için Türkiye'de en çok kullanılan isimlerden biri de Zehra’dır. Üstelik birbirinden farklı ve güzel anlamları ile beraber dini açıdan da önemli bir yere sahip isimdir. Pek çok vatandaş yeni doğan minik yavruları için bu ismi vermek adına internet üzerinden araştırma yapıyor. Peki Zehra isminin anlamı nedir? Zehra ne demek, ne anlamına gelir? İşte detaylar.

Zehra isminin anlamı nedir? Zehra ne demek, ne anlamına gelir?

Zehra Türkçeye Arapça üzerinden gelmiş, yani Arapça kökenli bir addır. Birçok farklı anlamı olması ile beraber İslami açıdan da güzel bir anlamı bulunan adlar arasında yer alır. Ayrıca okunuşu telaffuzu ile beraber kulağa hoş gelen bir tını sunmaktadır.

Zehra Ne Demek?

Zehra değişik anlamları üzerinden ele alınan ve Arapça üzerinden Türkçeye yerleşmiş en güzel isimlerden biridir.

- Süs, Ziynet,
- Yüzü pek, beyaz ve parlak olan kişi,
- Ay gibi parlak ve saf olan, ay yüzlü,
- Hz. Muhammed (s.a.v)’in kızı Hz. Fatıma'nın lakabı,

Bu özel ve etkileyici anlamları ile beraber günümüzde kız çocukları için çok fazla tercih edilen isimlerden biridir. Üstelik bu isim tek başına kullanılmasının yanı sıra farklı isimlerde de güzel bir bütünlük sağlıyor.

Zehra Kur’an’da Geçiyor mu?

İslami açıdan büyük öneme sahip olan Zehra ismi için, pek çok kişi Kur'an'da geçip geçmediği konusunu merak etmektedir. Zehra Kur’an-ı Kerim'de yer alan isimlerden biridir. Özellikle Kur'an'da Taha suresi 131. ayette geçer.

Bursa'da kullanılmayan 2 evde çıkan yangın söndürüldüBursa'nın Gemlik ilçesinde kullanılmayan 2 müstakil evde çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü.Alınan bilgiye göre, Yeni Mahalle Kumla Yokuşu'nda boş olan 2 müstakil evde henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı.Bölgedeki vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. 6 itfaiye aracının müdahale ettiği yangın yaklaşık 1 saatte söndürüldü.Yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet