Geri Dön

Zeki Alasya'nın dostlarıyla 2013'teki buluşması

Bundan 2 yıl önce 'Ustalara Saygı' gecesi Zeki Alasya onuruna düzenlenmişti. Ailesi ve sanatçı dostlarıyla buluşmuş, duygusal bir konuşma yapmıştı. En önemli mesajı ise oyunculuk değil insanlığa yönelikti.

Zeki Alasya'nın dostlarıyla 2013'teki buluşması

13 Şubat 2013'te Beşiktaş Belediyesi tarafından organize edilen 'Ustalara Saygı' gecesi Zeki Alasya onuruna düzenlenmişti. Alasya'yı Metin Akpınar, Hülya Koçyiğit, Halit Kıvanç ve Halit Akçatepe ile çok sayıda sinema ve tiyatro sanatçısı yalnız bırakmamıştı. Duygusal anlar yaşayan Alasya yaptığı konuşmada, "Beni tanıyan ve beni seven ama birçoğunu tanımadığım sizler buradasınız. Yola çıkarken bir karar verdim. Hatalarımı aksaklıklarımı pürüzlerimi temizlemeye başladım. Atabildiğim kadar attım bütün pisliklerimi. İyi insan olmaya karar verdim. Öğrencilerime şunu söyledim. Çok iyi bir oyuncu olabilirsiniz. Ama en önemlisi iyi insan olmaktır. Benim için en önemlisi iyi insan olabilmektir. Bu zamana kadar bilerek hiç hata yapmadım. Yani insanlara hiç hata yapmadım. Elbette normal hayatımda hata yapıyorum. Lâkin insanlara bilerek hiç hata yapmadım. İstemeden farkına varmadan yaptığım bütün hatalar için hepinizden özür diliyorum. Bütün sevinci ve pozitif enerjisiyle eşim burada benim yanımda. İyi insan olmayı seçtik ya aksi olabilir mi bilmiyorum ama eski eşimde yanımda. Ne söyleyebilirim. Nasıl noktalarım diye düşündüm. Bir tek söz buldum. En doğrusu da bu galiba hepinizi çok seviyorum" demişti.

'Zeki ile yazgımız var'

Yıllarca aynı sahneyi paylaşan Metin Akpınar ise "Körü körüne kadere inanmam. O zamanlar DNA’yı bilmediğimiz zamanlar yazgıya inanırdık. Lâkin Zeki ile bizim için yazgı var. Kesinlikle gerçek. Babalarımız Zeki ile aynı kurumda çalışırlardı. Derken kader bizi 1962 senesinde Milli Türk Talebe Birliğinde birleştirdi. Milli Türk Talebe Birliği Abdullah Gül gibi Cumhurbaşkanı yetiştirdi ama onlardan önce biz vardık. Talat Alman ilk Kültür Bakanımızdı. Vatan Kurtaran Şaban isimli tiyatro oyunumuzun içinde kültür bakanı yoktu. Sadece kültür müsteşarı vardı. Allah rahmet eylesin. Köşeli kafalı bir adamdı. Onun eleştirisi anlamında yazılmıştı Vatan Kurtaran Şaban oyunu. Bugünde biliyorsunuz Vatan Kurtaran Şabanlar çok. Allah bizi onlardan korusun. Oyun mükemmel bir oyun fakat Kültür müsteşarı geri kafalı köşeli kafalı bir adamdı" diye konuşmuştu.

Kızından Zeki Alasya'ya şarkılar

Zeki Alasya’nın kızı Zeynep Alasya aynı etkinlikte konuşmuştu. Zeynep Alasya, "Sanatçı Zeki Alasya’yı anlatacak çok insan var. Lakin baba olarak anlatacak tek insan var. O da benim. Çok şanslıyım. Bir tane de torunu var. O da dede olarak Zeki Alasya’yı anlatabilecek tek torun. Uzun yıllar yaşa babacım. Seni çok seviyorum" demişti.

Zeki Alasya’nın kızı Zeynep Alasya babasının sevdiği şarkıları da söylemişti. Kaynak: DHA

Ada seferlerine fırtına engeliÇanakkale’de, olumsuz hava koşulları nedeniyle Gökçeada ve Bozcaada’ya yapılan bazı feribot seferleri iptal edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber