Geri Dön

Zeki Müren halıları sürprizi

Milano Tasarım Haftası, 1996 yılında hayatını kaybeden Türkiye’nin “Sanat Güneşi” Zeki Müren’in tasarladığı halılardan oluşan bir sergiye de ev sahipliği yaptı.

Zeki Müren halıları sürprizi

Kendi sahne kıyafetlerini ve dekorlarını da tasarlayan Müren’in imzasının bulunduğu halıların kürasyonunu antika halı simsarı David Sorgato gerçekleştirdi. Sorgato, Zeki Müren halılarını “Bu ultramodern, çağdaş, sofistike ve oldukça farklı halıların Müren’in egzantirik, tuhaf ve duygu yüklü kişiliğinden çıktığını düşünüyorum” diye tarif ediyor. 1960-1970 arasında Zeki Müren, kendi imzasıyla halı tasarımları ortaya çıkardı. 1990’larda halı ticareti yapan Hüseyin Kaplan’a ulaşan David Sorgato’nun halılardan bir kısmını koleksiyonuna dahil ettiği ve sonrasında da çeşitli yerlerde sergilemeye başladığı biliniyor.

Zeki Müren halıları sürprizi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, PKK'nın sivil katliamlarına yönelik video paylaştıCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, 'Birileri görmezlikten gelse de bebek katili PKK'nın katliamlarını unutmadık, unutmayacağız' ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet