Geri Dön
GündemZirvede ikinci Türk

Zirvede ikinci Türk

Ünlü dağcı Tunç Fındık, tırmanılması en zor zirve olan K2’ye çıktı ve 8611 metreye Türk bayrağını dikti. Fındık, Mahruki’den sonra K2’ye tırmanan ikinci Türk oldu

Zirvede ikinci Türk

Yüksek irtifa dağcılığının en başarılı isimlerinden Tunç Fındık, dünyada tırmanılması en zor zirve olan K2’ye ulaştı. Fındık, Nasuh Mahruki’den sonra 8 bin 611 metrelik K2’ye tırmanan ikinci Türk oldu. Yeryüzünde 8000 metreden yüksek 14 zirvenin bulunduğu Himalaya ve Karakurum sıradağlarına çıkarak dünya dağcılık maratonunu kazanan 14. kişi olmak isteyen Fındık’ın son hedefi Pakistan’daki K2’ydi.
Everest’ten sonra dünyanın en yüksek ikinci dağı olan K2’nin yüksek kaya duvarları ve buzullarla kaplı zirvesine ulaşmak için Haziran ayında yola çıkan milli dağcı Fındık, dağın 5 bin metreden sonraki bölümünü halatlarla tırmanmaya başladı. Yolculuk boyunca Fındık’a 6 dağcı daha eşlik etti.
Fındık’ın arkadaşları İranlı Azim Gheichisaz ve İspanyol Fabrice Imparato ile biri Singapurlu, 3’ü Çinli toplam 7 dağcı zirveye ulaşan ekipte yer aldı. Tırmanışın 400 metrelik bölümünü 6 saatte kat edebilen dağcılar önceki gün 05.00’da havanın tırmanışa elverişli olmasıyla harekete geçtiler ve zirveye ulaştılar.

Zirvede Türk bayrağı
Tırmanışla ilgili duygularını paylaşan Fındık, zirvede kendilerini sert rüzgar ve aniden değişen hava koşullarının karşıladığını belirterek şunları söyledi:
“Zirveye çıkmak için ana kampta günlerdir bekliyorduk ve K2’nin bizi çağırdığını hissediyorduk. Kaya örtüsünü santim santim tırmanmak zorunda kaldık. Çünkü rüzgar bizi bir anda aşağı atabilecek kadar güçlüydü. Bana inananlara çok teşekkür ediyorum. Zirvede Türk bayrağını dalgalandırmak büyük gurur.”
Tunç Fındık K2 tırmanışının ardından gelecek yıl içinde Çin-Tibet sınırları içindeki 8 bin 13 metrelik Shiskapungma ile 8 bin 35 metrelik Gaskerbrum zirvelerine çıkmayı deneyecek.

Dünyanın çatısı sayılan 14 zirve

1. EVEREST 8850 metre (Nepal/Çin sınırı)
2. K2 8611 metre (Pakistan /Çin sınırı)
3. KANGCHENJUNGA 8586 metre (Nepal / Hindistan sınırı)
4. LHOTSE 8516 metre (Nepal/Çin sınırı)
5. MAKALU 8463 metre (Nepal/ Çin sınırı)
6. CHO OYU 8201 metre (Nepal/Çin sınırı)
7. DHAULAGİRİ 8167 metre ft (Nepal)
8. MANASLU 8163 metre (Nepal)
9. NANGA PARBAT 8125 metre (Pakistan)
10. ANNAPURNA 8091 metre (Nepal)
11. GASHERBRUM I 8068 metre (Pakistan/ Çin sınırı)
12. BROAD PEAK 8047 metre (Pakistan/Çin sınırı)
13. GASHERBRUM II 8035 metre (Pakistan /Çin sınırı)
14. SHİSHAPANGMA 8013 metre (Çin)

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Sokak ortasında akılalmaz kavga! Doberman köpeği kardeşine saldırttıŞişli'de aynı evde yaşadığı ağabeyinin cep telefonunu ve parasını alan kişi ağabeyi tarafından sokakta yakalandı. Kaçmak isteyen kardeşi, olaya şahit olan sokak sakini köpeğiyle müdahale ederek durdurdu. Cep telefonunun satıldığını öğrenen ağabey, kardeşini tokatlayarak cebinden satılan telefonun parasını aldı. Kavga sırasında iki kardeş arasında kalan anne zor anlar yaşadı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler