telefon dolandırıcılığı

telefon dolandırıcılığı

Son dakika telefon dolandırıcılığı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan telefon dolandırıcılığı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan telefon dolandırıcılığı haber sayfamızda...

telefon dolandırıcılığı haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 211 telefon dolandiriciligi haberi bulunmuştur.

Telefonla vatandaşları dolandıran çeteye operasyon kamerada
Telefonla vatandaşları dolandıran çeteye operasyon kameradaİstanbul’da telefon ile aradıkları vatandaşlara kendilerini polis, asker ve savcı olarak tanıttıktan sonra onları çeşitli yollarla kandırarak toplamda 4 milyon 500 bin lira dolandıran organize dolandırıcılık çetesi çökertildi. Gözaltına alınan 17 şüpheli adliyeye sevk edilirken, şüphelilerin “parmak izi incelemesi yapacağız” diyerek ziynet eşyalarını çaldıkları öğrenildi. İstanbul’da geçtiğimiz 1 Ekim 2017 tarihinden bu yana yaklaşık 42 telefon dolandırıcılığı olayının yaşanması üzerine Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri çalışma başlattı. Şüphelilerin kendilerini polis, asker ve savcı olarak tanıtan ve vatandaşlara FETÖ/PDY ve PKK terör örgütü ile bağlantılarını olduğunu ve hapse gireceklerini ifade ettikleri ve para istedikleri öğrenildi. Çalışma kapsamında dedektifler, mağdurların ifadelerinden yola çıkarak, güvenlik kamera görüntülerini inceledikten sonra fiziki ve teknik takip gerçekleştirdi.Takip sonucunda polis ekipleri, internetten indirdikleri program ile polis imdat hattı 155 den aranıyormuş gibi vatandaşlara telefon ettikleri tespit edildi. Bu sayede vatandaşların güvenini kazanarak onlar istedikleri şekilde yönlendiren dolandırıcılar, onlara bankada kredi ve para çektirdikleri belirlendi.Öte yandan dolandırıcıların, vatandaşlara bankadan para çektirmenin yanı sıra evlerindeki ziynet eşyalarını parmak izi incelemesi yapacağız diyerek alarak çaldıklarını da tespit etti. Poşete koyulan paraların ise park ve bahçe gibi güvenlik kameralarının olmadığı yerlerde gerçekleştirildiği öğrenildi.
11.09.2019Yaşam
Telefon dolandırıcılığı kamerada
Telefon dolandırıcılığı kameradaİstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Şanlıurfa merkezli bir dolandırıcılık çetesini düzenlediği eş zamanlı operasyonlarla yakaladı. Çete liderinin kendisini Cumhuriyet Savcısı olarak tanıttığı ve mağdurları “Nüfus cüzdan fotokopin FETÖ tarafından ele geçirildi" şeklinde korkutarak dolandırdığı belirlendi. Çete liderinin mağdurlara, telefon görüşmelerinde bana “Damat” de ben de sana “Baba” diyeyim diyerek olaya gizlilik süsü kattığı öğrenildi. İstanbul Silivri’de M.A. isimli bir şahıs; kendisini arayıp nüfus bilgilerinin FETÖ Terör Örgütü tarafından çalındığını belirten ve kendisini Cumhuriyet Savcısı olarak tanıtan A.D. isimli bir şahsa paranın devlet himayesinde olması vaadiyle önce 150 Bin TL ardından 70 Bin TL para verdi. A.D.’nin kendisini tekrar arayıp para istemesi üzerine şüphelenen M.A. Jandarma’ya başvurdu. Konuyu titizlikle takip eden Jandarma ekipleri; buluşma yerine gelen ve “Eldenci” olarak tabir edilen F.A. isimli bir şüpheliyi suçüstü yaparak yakaladı. Örgüt lideri Şanlıurfa’dan çıktı F.A.’nın yakalanmasından sonra soruşturmayı derinleştiren Jandarma ekipleri, yaptıkları takip neticesinde örgüt liderinin Şanlıurfa İli Harran İlçesinde ikamet eden A.D. olduğunu ve A.D.’nin rastgele aramalar yaparak dolandıracağı kişileri belirlediğini tespit etti. Mağdurların güvenini kazanmak için kendisini Cumhuriyet Savcısı olarak tanıtan A.D.'nin olaya gizlilik süsü vererek mağdurun konuyu başkalarına anlatmasını engellediği belirlendi. A.D.'nin mağdurları ikna ettikten sonra “Eldenci” olarak tabir edilen diğer örgüt üyelerinden birini sivil polis olarak tanıtıp parayı alması için gönderdiği tespit edildi.
11.09.2019Yaşam
Yaşlı adamı telefonla dolanrıp altın ve dözvizlerini aldılar
Yaşlı adamı telefonla dolanrıp altın ve dözvizlerini aldılarBeşiktaş Akatlar Mahallesi’nde oturan 79 yaşındaki emekli elektrik mühendisi Oktay Çopuroğlu, kendine polis süsü veren dolandırıcıya yaklaşık 100 bin dolar parasını ve ziynet eşyalarını kaptırdı. Kayıplara karışan şüphelinin apartmana giriş ve çıkış anları ise kameralara yansıdı. Dolandırıcılar , kuyumcu hırsızlığı bahanesiyle vatandaşların yastık altındaki altınlarına göz dikti. Olay, Beşiktaş Akatlar Mahallesi’nde 5 Ekim günü saat 11:00 sıralarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre; emekli elektrik mühendisi Oktay Çopuroğlu eşiyle beraber otururken kendisini telefonda başkomiser olarak tanıtan dolandırıcı, Çopuroğlu ailesinin isminin bir kuyumcu soygununa karıştığını söyledi. Olay yerinde kimlik bilgilerinin bulunduğunu söyleyen dolandırıcılar, Çopuroğlu’na evdeki mal varlığını sordu. Telefonda konuştuğu dolandırıcı Çopuroğlu’na soyguna karıştığı şüphesinin ortadan kalkması için evdeki paraların ve ziynet eşyalarının tespit edilmesi gerektiğini söyledi. Bankada operasyon olacağını söyleyen dolandırıcı, Oktay Çopuroğlu’nun eşini evden çıkararak bankaya yönlendirdi. O sırada şüpheli şahıs eve geldi. Çopuroğlu’na mal varlığının kendilerine ait olduğunu tespit ettikten sonra aldıklarını iade edeceğini söyleyen şüpheli, siyah poşet içerisinde 100 bin dolar ve ziynet eşyalarını alarak kayıplara karıştı. Polis süsü vermiş dolandırıcı kameralara yakalandı Güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde şüpheli şahıs elinde telefonla apartmanın merdivenlerini çıkıyor. Apartman kapısının önüne gelen şahıs zile basıyor ve apartmana girip geri çıkıyor. İkinci seferde apartmana tekrar giren şahıs telefonu bir an olsun kulağından ayırmıyor. Asansöre binerek Çopuroğlu’nun dairesine gitmek üzere yukarı çıkıyor. Dakikalar sonra asansörden inen şahıs tekrar apartmanda bulunan kameralara yakalanıyor. Elindeki siyah poşetle apartmandan çıkan şüpheli şahıs hızla olay yerini terk ediyor.
11.09.2019Yaşam

Yazar Sonuçları