R

Hiçbir başarı tesadüf değildir!
5 adımda sınavlara hazırlanma rehberi

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

Lise ve Üniversiteye giriş sınavları gibi yüzlerce öğrencinin ter döktüğü çoktan seçmeli sınavlarda, 1 net bile öğrenciyi binlerce kişinin önüne geçirmeye yetebiliyor. Bazen sadece küsuratlarla çok istenilen okula puan yetmeyebiliyor. Bu tip talihsizlikler yaşamamak içinse başarıyı şansa bırakmamak gerekiyor. Peki, sınavlarda başarıya ulaşmak için nasıl bir yol izlenmeli? 5 maddede sizin için özetledik…

Belli periyotlarda çalışma programı hazırlayın

Sınava hazırlık sürecinde atacağınız her adımı çok zaman öncesinden planlamanız, başarıya ulaşmanızda büyük katkı sağlar. Bu nedenle sınava hazırlık sürecine mümkün olduğunca erken başlayıp öncelikle aylık ya da haftalık planlar yapmanız önerilir. Planınıza ne kadar bağlı kalırsanız, sınava hazırlık sürecinizi de o kadar rahat atlatabilirsiniz. Planınızı takip etmek konusunda sorun yaşıyor veya motivasyon eksikliği yaşıyorsanız Gelişim Bilgilendirme Sisteminden destek alabilirsiniz. Bir online eğitim platformuna ait olan bu sistemle planınıza ne kadar bağlı kaldığınızı görebilir, herhangi bir aksama durumunda nasıl telafi edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Konuları tam öğrendiğinizden emin olun

Sınav müfredatında birçok konu bulunuyor ve her birini tam olarak öğrenmek ciddi bir emek gerektiriyor. Tek düze bir ders çalışma sistemi zamanla sıkılmanıza ve konulardan uzaklaşmanıza neden olabilir. Bunun yerine dikkatinizi çekecek ve odaklanmanızı kolaylaştıracak tekniklerden yararlanabilirsiniz. Öte yandan konuları unutmamak ve pekiştirmek için belirli periyotlarla tekrar etmeniz oldukça önemlidir. Anlamadığınızı düşündüğünüz ya da hızlıca tekrar etme gereği duyduğunuz konular için Şimdi Anladım uygulamasından destek alabilirsiniz. Söz konusu uygulama ile çevrimiçi eğitmenlerle birebir ve görüntülü olarak görüşüp 10 dakika içerisinde anlamadığınız konuları öğrenebilir veya tekrar edebilirsiniz.

Farklı soru tipleri çözerek konuları pekiştirin

Sınavda çıkacak konulara ne kadar hakim olduğunuzu öğrenmenin en iyi formülü; konularla ilgili sorular çözmektir. Ancak burada dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, çözdüğünüz soru sayısı değil soruların niteliği olmalıdır. Çünkü sınavlarda adayları eleyebilmek için farklı tip ve nitelikte sorular sorulur. Bu nedenle bir konu hakkında soru çözerken bölüm sorularının yanı sıra, sınavda çıkabilme ihtimali olan ayırt edici ve sınırları zorlayan soruları da çözmeniz önerilir.

Yapamadığınız soruların çözüm yollarını öğrenin

Çözdüğünüz testlerde yanlış cevapladığınız sorulara yoğunlaşmanız ve doğru çözüm tekniklerini öğrenmeniz oldukça önemlidir. Böyle durumlarda, alanında uzman 6 bin öğretmen kadrosuna sahip Çözücü uygulamasını tercih edebilirsiniz. Bugüne kadar 1 milyondan fazla sorunun cevaplandığı uygulamada, çözemediğiniz sorular hızla çözülür ve çözüm size video aracılığıyla iletilir.

Sınav koçunuz olsun

Sınava hazırlanırken her yıl yüzlerce adayın yaşadığı kaygı ve stresi yaşamanız gayet normaldir. Ancak bazen sadece sizin başınıza gelmiş gibi hissedebilir ve ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. Böyle bir durumda, Koçum Yanımda uygulamasından destek alabilirsiniz. Öğrencilerin ihtiyaç duydukları rehberlik desteğine her an ulaşabilmeleri için tasarlanan bu uygulama sayesinde, aklınıza takılan soru işaretlerinin cevaplarını hızlıca bulabilirsiniz.

Türkiye’nin en büyük online eğitim platformu olan Doping Hafıza; 10 yıllık tecrübesi, 200 kişilik ekibi ve teknoloji tabanlı eğitim sistemi ile yüz binlerce öğrenciye bilimsel, bütüncül, güvenilir, sistematik ve yeni nesil bir öğrenme deneyimi sunuyor. Öğrenciler, sınav sürecinde başka hiçbir ek materyale ihtiyaç duymadan sınava hazırlanabiliyor.

Detaylı bilgi için tıklayınız