R

Kasko ve Trafik Sigortası
arasındaki farklar nelerdir?

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

Kasko ve trafik sigortaları, araç sahiplerinin ve araç sahibi olmayı düşünenlerin sıklıkla karşılaştığı sigorta türleridir. Birbirini tamamlaması gereken bu iki sigorta çeşidi, günümüzde halen sık sık karıştırılabiliyor. Yazının devamında, trafik ve kasko sigortası arasındaki temel farklara kısaca değindik.

KASKO NEDİR?

Kasko, basitçe tanımlamak gerekecek olursa bir aracın park ya da seyir halindeyken hasar görmesi durumunda meydana gelen maddi zararın poliçe dahilinde karşılanmasıdır. Zararı kasko sigortasının karşılayabileceği senaryolar arasında kaza, aracın yanması, aracın çalınması ya da çalınma teşebbüsü gibi durumlar yer almaktadır. Kasko, araç sahiplerinin isteğe bağlı olarak yaptırdığı sigortadır.

Yaptırılmaması durumunda ise bir yaptırım yoktur.

Kasko bedeli, aracın markası, modeli ve yaşı göz önünde bulundurularak TSB (Türkiye Sigorta Birliği) tarafından hazırlanan kasko değer listesi doğrultusunda belirlenir.

TRAFİK SİGORTASI NEDİR?

Trafik sigortası, araç sahiplerinin Karayolları Trafik Kanunu’nda belirtilen hükümler gereğince yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta çeşididir. Zorunlu trafik sigortası, aracın bir kazaya karışması durumunda, kazadaki diğer tarafın hasarlarını karşılar. Maddi zararın yanı sıra, belli başlı teminatlar dahilinde yaralanma, sakat kalma ve ölüm gibi durumlarda da zarar karşılanır. Zorunlu trafik sigortası, sigorta sahibinin zararlarını karşılamaz.

Araç sahipleri trafik sigortalarını yaptırmak ve zamanı geldiğinde yeniletmek zorundadır. Bir aracın zorunlu trafik sigortası olmadığı belirlenirse, araç bağlanabilir.

Özet olarak, kasko ve trafik sigortası arasındaki temel farklar zorunluluk ve sigortanın koruduğu şahıslardır. Bu iki sigortanın birleştirilmesi konusu gündeme getirilmiş olsa da şimdilik böyle bir düzenleme mevcut değildir. Araç sahipleri için ideal seçenek, araçlarına hem zorunlu trafik sigortası, hem de onu tamamlaması için kasko yaptırmaktır.

Uygun Araç Kasko Sigortası için Teklif Al

Karşılaştırmalı sigorta teklif sistemi ile ihtiyaçlarınıza en uygun teklifleri sizlere sunan OYAK Grup Sigorta’nın web sitesinde, birkaç basit adımda trafik ve kasko sigortası için teklif alabilir, sizin için ideal alternatifleri kolayca keşfedebilirsiniz. Bireysel ve kurumsal kategorilerde tamamlayıcı sağlık sigortasından bireysel emekliliğe, finansal risk sigortalarından yurt dışı seyahat sigortasına pek çok ürünü bulabileceğiniz OYAK Grup Sigorta’nın sitesine, aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

En Hızlı En Uygun Sigorta Teklifini Alın