R

Korona salgını ile birlikte değiştirmemiz gerektiğini fark ettiğimiz 5 kişisel bakım alışkanlığı

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

Son zamanlarda gündemimizin üst sıralarında yer alan covid-19 virüs salgını, kişisel bakım ve hijyenin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha anlamamızı sağladı. Herkesin kendi sıkı yönetimini ilan edip evden çıkmamaya gayret gösterdiği bu günlerde, kişisel bakımımıza yeni rutinler eklerken bazı alışkanlıklarımızı da değiştirmemiz gerektiğinin farkına vardık. Peki, bunlar hangi alışkanlıklarımız? Gelin, koranayla birlikte çok daha fazla önem kazanan kişisel bakım alışkanlıklarımıza birlikte göz atalım…

Alışverişlerinizde sosyal mesafeyi koruyun!

Yaklaşık 2 aydır kapalı olan AVM’ler ve giyim mağazaları, gerekli önemleri almaları koşuluyla açıldı. Tüm mağazalar her ne kadar sosyal mesafe kurallarına uygun olacak şekilde yeniden düzenlenmiş olsa da bireysel sosyal mesafe önemlerine devam etmekte de fayda var. Bu nedenden dolayı diğer müşteriler ve çalışanlar ile aranızdaki mesafeyi korumaya ve mümkün olduğunca kıyafet denememeye özen göstermenizi öneririz. Aldığınız ürünleri kullanmadan önce mutlaka yıkanabilir olanları yıkamayı ve yıkanamayan ürünleri ise silerek dezenfekte etmeyi unutmayın.

Online alışveriş seçeneğini değerlendirin

Mağazaların kapalı olduğu günlerde yaygınlık kazanan online alışveriş, hâlâ ideal bir çözüm olarak dikkat çekiyor. Çünkü online alışverişte, aldığınız ürünler genellikle fabrika veya depolardan paketlenmiş hâliyle size ulaşır ve paketin içindeki ürün ile temas eden ilk kişi siz olursunuz. Böylelikle dışarı çıkmaya gerek kalmadan kişisel ihtiyaçlarınızı tamamlayabilirsiniz.

Kuaför ve güzellik salonları için bunlara dikkat!

Pandemi sürecinde kişisel rutin ve bakımların mümkün olduğunca devam etmesi, her şeyden önce ruh sağlığı açısından oldukça önemli. Her ne kadar kuaförler bu ihtiyaca cevap vermek için açıldıysa da salgının devam ettiğini akılda tutmakta fayda var. Bu nedenle kuaförde cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj gibi yakın mesafe gerektiren uygulamaların yasak olduğu ve bu kapsamda değerlendirilebilecek yüz tüylerinin alımı gibi uygulamaların da çok riskli olduğu unutulmamalı. Tüm bu işlemleri sosyal mesafenizi koruyarak evde kolayca yapabilmeniz pekala mümkün. İnternetten izleyip yapabileceğiniz birçok kişisel bakım uygulaması bulunuyor. Pandemi sürecinde bu uygulama videolarını izleyerek hem evde keyifli zaman geçirebilir hem de gönül rahatlığıyla kişisel bakımınızı kendiniz yapabilirsiniz.

Kuaför ve güzellik salonlarına gidecekseniz…

Bu süreçte kişisel bakımınızı olabildiğince evde yapmak en iyisi; ama yine de kuaför ve güzellik salonuna gitmeniz gerekiyorsa bireysel olarak da tedbirli olmanızda fayda var. Özellikle, kuaför salonlarında ortak kullanılan sıcak ağda makineleri veya tarak gibi malzelemeler risklere neden olabilir. Bu riski minimize etmek adına kendi tarağınızı, yüz dışında bir bölgeye ağda yaptıracaksanız da kişiye özel ağda bantlarınızı yanınızda götürebilir, işlemlerin size özel bu malzemeler ile yapılmasını talep edebilirsiniz .

İstenmeyen tüylerinizden evde kolaylıkla kurtulun

Ağda ve diğer tüy alma işlemlerinde güvenli mesafeyi korumak oldukça zor bir durum. Özellikle de yüz bölgesi için yapılan ip ve ağda uygulamaları sırasında güvenli mesafe sınırlarının aşılması nedeniye bu işlemlerin kuaförde yapılması güvenli değil. Ayrıca kol ve bacak gibi diğer vücut bölgelerine yapılan ağda işlemleri de yukardaki nedenlerden dolayı risk taşımakta. Neyse ki evinizde de sir ağda bantları sayesinde çok daha pratik ve hijyenik bir şekilde kişisel bakımınızı yapabilirsiniz. Artık, hassas cildi olup tüylerini nasıl alırlarsa alsınlar kızarıklık ve cilt irritasyonları yaşayanlar için yeni bir çözüm var. Türkiye’de bir ilk olan hipoalerjenik sir ağda bantları ile kuaför kalitesinde ağda uygulamalarını evinizde yapmamız mümkün.

Advertisement