Geri Dön

4 Kıta 60 Ülkeye Ulaştıran Hibe!

Elazığ'ın en büyük vişne mermeri rezervini elinde bulunduran Alacakaya Mermer ve Maden AŞ, teknoloji ve kapasite yenileme yatırımları kapsamında 2008 ve 2012 yıllarında KOSGEB'den toplamda 2 milyon avro hibe ve faizsiz kredi desteğinden faydalandı.

4 Kıta 60 Ülkeye Ulaştıran Hibe!

Devletten aldığı destek sayesinde üretimde son teknolojiyi kullanmaya başlayan firma, mermeriyle dünyanın pek çok ülkesinde gözde mekânları süsledi. Alacakaya Mermer ve Maden AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Oğuzhan Arslan, Türkiye'nin mermer rezervinin % 7'sini elinde bulunduran Elazığ'ın dünyada vişne mermeri ile tanındığını ifade etti. Kentte geçen yılki 70 milyon dolarlık mermer ihracatının %30'unu kendilerinin gerçekleştirdiğini ifade eden Arslan, "En son teknolojiyle yüksek kalitede üretim yaparak göğsümüzü gere gere Türkiye'nin gururu olarak ihracatımızı gerçekleştiriyoruz. 2008 ve 2012 yıllarında yine teknoloji ve kapasite yenilemede yatırımları yaptık. Devletten aldığımız destekler sayesinde hem kalitemizi hem de üretimimizi artırdık, dolayısıyla bu ihracatımıza da yansıdı" açıklamasını yaptı.

Arslan, Elazığ'ın mermer rezervinin yaklaşık %35'inin dünyada yoğun ilgi gören vişne mermerinden oluştuğuna dikkat çekti. Vişne mermerinin 4 kıtada 60 ülkeye ihraç edildiğini dile getiren Arslan, ”Elazığ'ın vişne mermeri gittiğimiz her ülkeye bayrağımızı ve pasaportumuzu taşıyor. En son yaptığımız projelerin içerisinde İtalya'da Fendi mağazaları, Güney Amerika, Güney Afrika ve Singapur'da Dolce Gabana mağazaları, daha önce Beyaz Saray, Kâbe gibi önemli mekânlar, lüks mağazalar ve oteller yer aldı. Vişne rengi, dokusu ve yapısı olarak dünyada ender bulunan çok değerli bir taş. Bulunduğu mekâna değer ve zenginlik katıyor, görsel olarak herkesinin beğenisini kazanıyor." ifadelerini aktardı.

Arslan, geçen yıl 25 bin ton ham madde, 200 bin metrekare de işlenmiş ürün olarak vişne mermeri ihracatı yaptıklarını kaydetti. Bu yıl ürünlerinin, ABD'nin önde gelen yapı marketleri zincirinden The Tile Shop aracılığıyla uzak kıtada satışa sunulduğunu söyleyen Arslan, "Vişne mermeri, ABD genelinde 800 mağazaya dağıtılıyor. Buradan da bütün ABD'nin yapılarına ve evlerine girmiş olacak. Buradan bitmiş ürün olarak ambalajlanıyor, etiketleniyor, barkotlanıyor ve bütün işlemleri yapıldıktan sonra ABD'ye gönderiliyor. Başlangıç noktasında yaklaşık olarak 30 bin metrekare ihracat yapacağız. Bu her geçen yıl artarak devam edecek." dedi.

Kaynak: Kobi-Line
Cüneyt Özdemir'in Şeyma Subaşı'na verdiği cevap olay yarattıSosyal medya fenomeni Şeyma Subaşı, gazeteci Cüneyt Özdemir'in Youtube kanalına konuk oldu. Subaşı'nın İbiza daveti üzerine Özdemir, "Ben İbiza'ya gitmeye başladığımda sen lise 2'de felandın sanırım" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber