Geri Dön

Büyük Hibeye Büyük Tören!

Üretimde artışı ve makineleşmeyi sağlamak için devlet tarafından sunulan teşvikler büyük hızla sürüyor. Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında çiftçilere hibe olarak makine ve ekipman dağıtımı yapıldı.

Büyük Hibeye Büyük Tören!

Vali Ali Hamza Pehlivan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde düzenlenen dağıtım töreninde tarım ve hayvancılık sektöründe özellikle son yıllarda her gün biraz daha büyüyerek devam eden yatırımların mutluluk ve memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Vali Pehlivan bu yatırımların sadece belirli kurumlar tarafından hayata geçirilmediğini ifade ederek, “Bu yatırımlar İlgili Bakanlıklarımızın destekleriyle İlimizde ki tüm kurum ve kuruluşların destekleriyle hayata geçiriliyor. Maliye Bakanımız, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız, İl Müdürlüğümüz başta olmak üzere Bayburt Belediyesi, Bayburt Üniversitesi, İl Özel İdaresi, Ziraat Odası Başkanlığı ve birçok farklı çeşitteki kurumlarımızdır. Gururla bahsediyor ki beraberlik, bütünlük içerisinde, taşın altına elini hep birlikte koyarak tarım ve hayvancılık sektörünün önce ayağa kalkması sonra modern tarım ve teknolojiyle daha ileriye taşınması için güç birliği yapmış durumdalar. Böyle büyük destek veren başta Bakanlarımız olmak üzere bütün kurumlarımıza, idareci ve personellerine teşekkür ediyorum. Bütün bu gayretler siz saygıdeğer çiftçilerimiz için.

Sonuç olarak Bayburt’ta böyle bir tarım ve hayvancılık kapasitesi varsa, çiftçilerimizin verdiği emeğin karşılığını alması, yapılan üretimin hak ettiği değeri görmesi için elbirliği ile çalışmaya devam edeceğiz” açıklamasıyla tüm çiftçilerin destekçisi olacaklarını belirtti.

Bayburt’ta uygulanan bazı projelerin Türkiye’ye de örnek olduğunu söyleyen Vali Pehlivan, “Tarım Yerleşkesi, Havza Projeleri, Mera Islah Projeleri, Toplulaştırma Projeleri, Meyve Bahçeleri, Hayvancılık Destekleri, Makine Ekipman Destekleri, Ahır Projeleri, Organik Bsk ve Fasulye üretim projeleri gibi pek çok projenin büyük bir kısmı teşvik projeleri ve büyük bir çoğunluğu da %100 hibe şeklinde desteklenmiş durumdadır.

Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında bugün dağıtacağımız ekipman ve vereceğimiz desteklerde bunun bir örneğinidir. Teşvik ve desteklerin en büyük karşılığı ise çiftçilerimiz tarafından etkin kullanılması ve sağlanacak gelir ile sosyo-ekonomik standartların yükselmesi olacaktır. ” ifadelerini kullandı. Vali Pehlivan projenin Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı işbirliğiyle sağlanan 250 Milyon TL’lik kaynakla sağlandığını ve bu desteğin Bayburt, Erzurum, Artvin illerini kapsadığını aktardı.

Vali Pehlivan, Bayburt’un Masat ve Taht havzalarında bulunan 17 köyün projeden faydalandığının altını çizerek, “2002-2017 yılları arasında belirttiğim havzalarımızda bulunan 165 çiftçimize süt sağım makinesi hibe edilmiş. Yine 851 çiftçimize 75 bin 350 kilogram yem bitkisi tohumu, 103 çiftçimize 17 bin 180 adet meyve fidesi, 17 köyümüze 23 bin 304 adet fide verilmiş olup, 17 köyümüze 27 gölgelik, 534 suluk ve 70 dekar demonstrasyon bahçesi kurulmuştur. 2018 yılı için bugün yaptığımız etkinlik vesilesiyle 80 çiftçimize daha süt sağım makinesi, 80 çiftçimize 400 adet otomatik suluk, 24 köyümüze 64 adet suluk, 86 çiftçimize en az iki dekar olmak şartıyla 17 bin 800 adet meyve fidanı, 163 çiftçimize 10 bin 400 kilogram yem bitkisi ve 37 çiftçimize 37 meyve bahçesi damla sulama sistemi malzemesi hibe edildi. Verilen tüm bu hibe niteliğindeki malzemelerin çiftçilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını, bereketli üretim ve kazançlara kapı aralamasını diliyorum” sözlerini aktardı.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda düzenlenen tören sonrası Vali Ali Hamza Pehlivan ile diğer katılımcılar tarafından süt sağım makineleri çiftçilere dağıtıldı. Törene Vali Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, İl Genel Meclis Başkanı Yusuf Elçi, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulkadir Karabulut, AK Parti Bayburt İl Başkanı Fatih Yumak ile çiftçiler katılım gösterdi.

Kaynak: Kobi-Line
Deve şakası arkadaşının aklını başından aldıBirleşik Arap Emirlikleri'nde aç kalan develer yoldan geçen araçları durdurdu. Araçta bulunanlar ise develere ekmek verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber