Geri Dön

Ne Kadar Üretim O Kadar Hibe!

Gümüşhane´nin Boyluca köyünde oturan, Tarım ve Orman Bakanlığının sağladığı hibelerinden faydalanarak 5 dönüm arazi üzerine 25 bin fide diken Yüksel Yılmaz, ürettiği organik çileklerin hasadını yapmaya başladı.

Ne Kadar Üretim O Kadar Hibe!

Ailesi ile birlikte hasat ettiği çilekleri toptan marketlere satan Yılmaz, siparişlere yetişmekte zorlanıyor. Yılmaz´ın ürettiği organik çilekler büyük ilgi gördü. Ürettiği çileklerin tamamı için sipariş alan Yılmaz, gelecek yıldan itibaren fide sayısını artırmayı planlıyor.

2015 yılında çilek yetiştiriciliği için başvuru yaptığı hibe desteklerinden faydalandığını belirten Yüksel Yılmaz, "Önce tarlayı hazırladık. Sonra fidelerimiz geldi. 5 dönüm arazi üzerine 25 bin fide ektim. Bakımlarını özenle yaptık. Ürün elde etmeye başladıkça iş cazibeli geldi. Ancak iş gücü yetersiz kaldı bir süre sonra tek başıma yetişemez oldum. İşçi bulup çalıştırmakta sorun yaşıyoruz. Eğer iş gücümüz olsa bir bu kadar daha ekmeyi düşünüyorum. Bütün malzeme, fideler, damla sulama tankı ve tesisatı tamamen Tarım İl Müdürlüğü tarafından hibe edilerek karşılandı. 3 yıl üretim sözleşmemiz var. Bu süre sonunda tekrar bu projeyi devam ettirmek istiyorum." ifadeleri kullandı.

Ürettiği çileğin tamamen organik yetiştiğini söyleyen Yılmaz, "Organik hayvansal gübreden farklı bir gübre kullanmadık. Herhangi bir katkı maddesi de kesinlikle yok. Tarım Müdürlüğü ekipleri ürünlerin analizini yapıyor. Pazarda sorun yaşamıyoruz. Trabzon ve Gümüşhane´de ki marketlere ürünlerimizi veriyoruz. Talep çok fazla yetiştiremiyoruz. Bu kadar daha olsa yine pazara çıkarabiliriz. Pazarda sıkıntı yok ama işgücü de problem yaşıyoruz" diye konuştu.Bakanlığın desteklerinin çok iyi olduğunu aktaran Yılmaz, "Üretime dayalı destek veriyorlar. Burada çalışan herkes ekonomik kazanç elde ediyor. Herkesin yapmasını tavsiye ediyoruz. Araziler boş kalmasın, değerlendirilsin" sözleriyle düşüncelerini dile getirdi.

Kaynak: Kobi-Line
Cüneyt Özdemir'in Şeyma Subaşı'na verdiği cevap olay yarattıSosyal medya fenomeni Şeyma Subaşı, gazeteci Cüneyt Özdemir'in Youtube kanalına konuk oldu. Subaşı'nın İbiza daveti üzerine Özdemir, "Ben İbiza'ya gitmeye başladığımda sen lise 2'de felandın sanırım" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber