Geri Dön
KobiSiz Üretin Devlet Desteklesin!

Siz Üretin Devlet Desteklesin!

Sera kurmak veya var olan seralarını geliştirmek isteyen kişiler, bahsedilen hibeden faydalanmak için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi projesini sunmaktadır.

Siz Üretin Devlet Desteklesin!

2018 yılı devlet destek ve hibeleri açıklandı. KOSGEB genç çiftçi desteği ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı destek hibeleri veriliyor. Resmi Gazete’ de yayımlanan ve başvuruları yapılan hibeler, uygun nitelikteki çiftçilere verilecektir. Çiftçiye sera desteği, tarıma verilen örtü altı desteği olarak nitelendirilmektedir.

Program dâhilinde sadece sera kurmak için değil, seralarında tadilat yapmak isteyen, seralarını geliştirmek isteyen kişiler de projeden yararlanabiliyor. Yapılan yatırım maliyetlerinin %85'ini kapsayan proje, ipotek teminatlı olarak veriliyor. Çiftçiye verilen destek 120 ay vadeli olarak sunuluyor. Çiftçilere uygun ödeme seçenekleriyle; 1- 3- 6- 9 veya 12 ayda bir ödeme yapılacak şekilde destek kredileri sağlanıyor.

Sera destek kredisi için 9 farklı banka kredi imkânı sunuyor. Çiftçi destek kredisi faiz oranları değerlendirilerek, devletin sunduğu projeden yararlanılabiliniyor. Sera kurmak için başvurusu yapılan devlet desteği programı için gerekli belgeler; Kontrollü örtü altı kayıt sistemi belgesi, çiftçilik belgesi, sera tadilatı için performans ve kesin fatura, yeni yapılacak sera için performans ve kesin fatura belgeleri gereklidir.

Sera kurmak için verilen devlet çiftçi desteği 2018 hibe şartları şu şekildedir; Seracılık yapmak isteyen kişilere verilmek üzere Bankalar Kurulu’nun aldığı düşük faizli kredi sistemi mevcuttur. Su, mazot ve elektrik gibi yapılacak olan harcamalar için de hibe olanakları sunulacaktır. Hibe sisteminden faydalanmak için Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt yapılması gereklidir. Sera desteği başvuruları ÇKS üzerinden yapılıyor. Çiftçi Kayıt Sistemi belgesinin mutlaka olması gereklidir. Doğrudan gelir desteği ve çiftçi kayıt sistemi dâhilinde, Bakanlık birimlerince detaylar incelenmekte ve değerlendirilmektedir.Türkiye'de genellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde yapılan seracılık faaliyetleri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı incelemeleri ile sağlanır. Bakanlık tarafından yapılan duyuruda; Mersin'de 153 bin 076, Antalya'da 220 bin 441, Adana'da 118 bin 219 alanda örtü altı yetiştiricilik yapıldığı belirtildi.

Çiftçi destek ödemesi sorgulama sisteminden (ÇKS) başvuru sonuçları öğrenilebilir. T.C Ziraat Bankası ve KOSGEB iştiraki ile hazırlanan projede hem düşük faizli kredi hem de hibe veriliyor. Destek hibeler 50 bin TL, geri ödemeli krediler ise 100 bin TL olarak veriliyor. Çiftçi sulama desteği, küçükbaş hayvan desteği, tarım destekleri gibi tüm destek kredileri ve hibeler, Bakanlığın sayfasından detaylı olarak sunuluyor. Sera desteği için geri ödemeli olan 100 bin TL kredi, ilk 2 yıl ödeme mecburiyeti bulundurmuyor. Düşük faizli kredilerin geri ödemesine 2 sene sonra yapılıyor. 50 bin TL hibe içinse, KOSGEB başvuruları kabul ediliyor. Geri ödemesiz olarak verilen Ziraat Bankası çiftçi desteği, Bakanlığa yapılan başvuruların onayıyla hibe veriyor. Kontrollü örtü altı üretme koşullarına uymak için en az 1 dekar arazi olması gerekiyor. Fizibilite raporları Bakanlık Müdürlüklerinde onaylanan işletmelere sunuluyor. Ziraat Bankası sera destek kredisiyle; nakliye, tohum, gübre, pazarlama, ilaç, yakıt ve çeşitli demirbaş alımları sağlanabiliyor.

Kaynak: Kobi-Line

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler