Geri Dön
KonutDünyanın her yerinden göz alıcı villalar

Dünyanın her yerinden göz alıcı villalar

Hayalleri süsleyen harika villalara biraz daha yakından bakmaya ne dersiniz?

Dünyanın her yerinden göz alıcı villalar


Hemen her alanda olduğu gibi malzeme bilimi ve inşaat teknolojisinde de baş döndürücü bir hızda gelişmeler yaşanıyor. Geçmişte bir yapının ancak temeli atılabilen sürelerde bugün koca koca binaların dikilebildiğini görüyoruz. Bu da elbette mimarinin gelişimine de güçlü bir zemin hazırlıyor. Dünyanın her yerinde geleneksel mimari formlar yerlerini yeni ve deneysel çalışmalara, birbirinden ilginç modern yapılara bırakıyorlar. Zaman zaman da geleneksel yerel mimari ögelerle modern unsurların bir araya geldiği örneklere rastlıyoruz. Sonuç olarak teknolojik ilerlemenin nimetlerinden mimari dünyası da fazlasıyla yararlanıyor ve yaratıcılığın önündeki teknik engeller her geçen yıl biraz daha azalarak yok oluyor. Bu yazımızda sizler için dünyanın dört bir tarafından derlenmiş yeni nesil villalardan oluşan bir seçki yaptık. Her biri farklı özellikleriyle ön plana çıkan, birbirinden çok farklı malzeme ve tekniklerle inşa edilmiş ve ortak özellikleri mimari yönden gelişmiş bir düzeyi temsil etmeleri olan bu harika villalara biraz daha yakından bakmaya ne dersiniz?


Tropik cennette beyazın büyüsü

Dünyanın her yerinden göz alıcı villalar

(Nicolas TyeArchitects / homify.com.tr)
İlk villamız binlerce kilometre uzaktan, hatta dünyanın öbür ucundan desek herhalde pek de abartmış olmayız. Orta Amerika’nın vergi ve lüks turizm cenneti olarak bilinen Cayman Adaları’nda bulunan bu villa, bölgedeki yapıların pek çoğu gibi son derece lüks bir şekilde dizayn edilmiş. Özellikle Kuzey Amerika’nın süper lüks tatil bölgesi olarak işlevlenen Cayman Adaları’nda hemen hemen bütün villalar denize sıfır konumda ve yine pek çoğunun hemen önlerinde ihtişamlı tekneler bulunuyor. Bu villayı özel kılan yanı ise dışarıdan bakıldığında son derece modern bir formu olmasının yanı sıra, iç mekânda görece minimal bir tasarım çizgisinin izlenmiş olması ve esas olarak okyanus manzarasının ön plana çıkarılması. Bütün odalara geniş cam kapılarla doğrudan denize açılıyor ve dekorasyonları da manzarayı gölgede bırakmamak adına özellikle sade tutulmuş.


Akdeniz mimarisine yeni bir yorum

Dünyanın her yerinden göz alıcı villalar

(Manuel Monroy Arquitecto / homify.com.tr)
Akdeniz kültürünün bütün yönleriyle en önemli taşıyıcılarından biri olan İspanya’nın Madrid kenti civarında bulunan bu sıra dışı villa ise, geleneksel Akdeniz mimarisinden izler taşımakla beraber son derece özgün ve modern mimari yorumuyla dikkatleri üzerine çekiyor. Büyük ölçüde ahşap ve taş malzeme kullanılarak inşa edilen villanın en önemli özelliği neredeyse yere kadar inen çatı eğimi ve adeta sanat eseri inceliğinde örülmüş çatısı.


Modern Japon mimarisinin seçkin bir örneği

Dünyanın her yerinden göz alıcı villalar

(TakeshiHirobeArctitects / homify.com.tr)
Japonya’nın güneydoğusunda bulunan Kanagawa kentinde bulunan bu asimetrik formdaki villa ise her yönüyle büyüleyici bir görüntüye sahip. Bütünüyle ahşap kullanılarak inşa edilen yapının bütün odaları da dış görünüşüyle uyumlu bir şekilde asimetrik biçimde tasarlanmış. Muazzam bir deniz manzarasına bakan villanın bir başka özelliği ise çok geniş pencerelere sahip olması ve banyo dahil pek çok odasının doğrudan bu manzaraya bakacak şekilde konumlandırılması.
Taş ve ahşabın büyüleyici buluşması


Dünyanın her yerinden göz alıcı villalar

(Sangineto S.R.L. / homify.com.tr)
İtalya’nın La Salle bölgesinde bulunan ve henüz çok yakın bir zamanda inşaatı tamamlanmış, hatta bahçe peyzajı henüz yapılmamış olan bu villa da geleneksel İtalyan mimarisinden ciddi izler taşıyor. Aynı zamanda muazzam taş işçiliğiyle dikkat çeken villanın bir diğer özelliği ise inanılmaz yoğunluktaki rüstik ahşap kullanımı. Evin inşasında taş ve ahşap haricinde herhangi bir malzeme kullanılmadığını söylemek abartı olmaz. Fakat bu ikisinin buluşmasıyla ortaya çıkan manzara gerçekten büyüleyici.


İzmir’in incisi Çeşme’den bir villa

Dünyanın her yerinden göz alıcı villalar

(Unlimited Design / homify.com.tr)
Dünyanın dört bir tarafında olduğu gibi ülkemizde de birbiri ardına ilginç projeler yapılmakta. Modern mimarinin en güzel örneklerini artık çok uzaklarda aramamıza gerek yok. Çeşme de bu tür yeni nesil villalarla sıkça karşılaştığımız bölgelerden biri. Çelik, cam, beton ve ahşabın son derece isabetli bir kombinasyonuyla inşa edilmiş bu modern villa, Çeşme’de bir yıldız gibi parlıyor.

Muhteşem bir taş mimarisi

Dünyanın her yerinden göz alıcı villalar

(Plano mimarlık ve Teknoloji / homify.com.tr)
Ve son olarak da Ayvalık’ın o harika çam ormanlarına komşu muhteşem bir taş eve konuk oluyoruz. Aslında bu yapıdan villa ya da ev diye söz etmek biraz haksızlık olur. Büyüklüğü ve nitelikli işçiliği ile geçmişin dillere destan konaklarını andıran yapı, ülkemizde de dünyadaki benzerlerinden hiç de geride kalmayan harika eserlerin ortaya konabildiğinin canlı bir kanıtı gibi.

Daha fazla resim ve seçenek için:

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler