Geri Dön
Kültür Sanat“1947’den beri çizgi film dersi var”

“1947’den beri çizgi film dersi var”

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi, geçtiğimiz günlerde MSGSÜ’nün İstanbul’da animasyon ve çizgi film bölümü açacak ilk devlet üniversitesi olacağını duyurdu.

“1947’den beri çizgi film dersi var”

NİL KURAL - Bu haberin ardından Milliyet gazetesine konuşan Elçi, sürecin rektör olmasıyla başladığını anlatıyor: “Şu anın ve geleceğin mesleği dediğim çizgi film ve animasyonun üniversitemizde bölüm olarak olmadığı dikkatimi çekti. Görüşmelere başladığımda öğrendim ki 1947’den beri çizgi film dersi veriyoruz. 1990’dan sonra da grafik tasarım bölümünün programlarında ciddi şekilde yer alıyor.” Animasyon dersi veren akademisyenlerin bölüm kurma fikrine olumlu baktığını aktaran Elçi, MSGSÜ’nün akademisyenlerinden Başak Ürkmez ile animasyon ve çizgi film bölümünde olması gereken mekân ve stüdyo altyapı projelerini hazırladıklarını ve YÖK’e başvuru yaptıklarını ifade ediyor: “YÖK’le görüşmelerde tarihini anlattım, ‘Geç bile kalmışsınız hocam’ dediler. Sosyal medyadan açıkladığımda da sevinenler olduğu kadar geç kaldınız şeklinde haklı tepkiler de geldi.”

Kurulacak bölümün Türkiye’de gitgide gelişen animasyon sektöründen de destek alacağını belirten Elçi, “Animasyon bölümleri dinamik, üniversitemizin sektöre en açık olması gereken bölümü. Az öğrenci alıp, çok iyi yetiştireceğiz” diyor. İstanbul’da animasyon ve çizgi film bölümlerinin özel üniversitelerde yer aldığını ve devlet üniversitesinde yer alması gerektiğine inandığını söyleyen Elçi, altyapıyı tamamlayıp bir yıl içinde öğrenci almayı planladıklarını ifade ediyor. Sanat üniversitesi olduğu için film konusunda çalışacak bölümün animasyonun diğer önemli kullanım alanı bilgisayar oyunlarına da açık olacağını söyleyen Elçi, “Elbette Mimar Sinan bir güzel sanat üniversitesi ama oyuna da kapalı bir bölüm olacağını zannetmiyorum” diyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler