Geri Dön
Kültür Sanat20 yıl sonra bir başka senfoni

20 yıl sonra bir başka senfoni

Füsun Onur’un ilk kez 2001’de Almanya’da sergilenen “Opus II Fantasia” adlı yerleştirmesi Arter’de solo sergiye dönüştü

20 yıl sonra bir başka senfoni

Seray ŞAHİNLER - Çağdaş sanatın öncü isimlerinden Füsun Onur’un “Opus II  Fantasia” adlı yerleştirmesi 20 yıl sonra yeniden sanatseverlerle buluştu. Onur’un ilk kez 2001’de Baden-Baden’deki Staatliche Kuntshalle’de düzenlenen sergi için tasarladığı bu çalışma, 2011’de Arter koleksiyonuna katılmıştı. Arter şimdi Emre Baykal küratörlüğünde “Opus II  Fantasia”yı yeni mekânsal düzenlemeyle başlı başına bir solo sergiye dönüştürdü.

Arter’in dördüncü katında yer alan sergi, bir enstrümanın farklı sesleri gibi birbirine eklemlenerek farklı motif ve formlar oluşturarak çoğalıyor. Onur’un en büyüleyici işlerinden kabul edilebilecek “Opus II  Fantasia” yer aldığı mekânın ritmini de yeniden düzenleyerek görsel bir şölene dönüşüyor. Müziğe farklı duyuların dahil olduğu bir süreç olarak yaklaşan sanatçı zemin üzerinde birbirleriyle etkileşime geçen beyaz örgü şişleri, ip yumakları, küçük porselen figürler ve standart müze kaidelerinin meydana getirdiği farklı formlar ve motiflerle bambaşka bir senfoni yaratıyor  denebilir. Yapıtlarında daha önce de  müziksel referanslar kullanan sanatçı “Opus II  Fantasia” hayatın ve sanatın dönüştüğü şu günlerde, izleyiciyi “çok sesli” dünyasına davet ediyor. 

Evi müze olacak

“Füsun Onur son derece sıra dışı, neredeyse hiç akla gelmeyecek ama bir o kadar basit nesnelerle çalışmayı seven, onlarla büyülü bir dünya kuran bir sanatçı” diyen küratör Emre Baykal sergi açılışında sanat dünyasını heyecanlandıracak bir gelişmeyi de paylaştı. Sanatçı, ailesinden kalan, çocukluğunu geçirdiği ve halen yaşamakta olduğu evi Vehbi Koç Vakfı’na bağışladı. Bu ev ileride müze eve dönüştürülecek.
Ayrıca Füsun Onur 2022’de düzenlenecek Venedik Bienali 59. Uluslararası Sanat Sergisi’nin Türkiye Pavyonu için yeni bir eser üretmeye hazırlanıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler