Geri Dön
Kültür Sanat5. Vişegrad Kültürel Program Serisi, İzmir'de devam ediyor

5. Vişegrad Kültürel Program Serisi, İzmir'de devam ediyor

Macar Kültür Merkezi, Macaristan’ın Vişegrad Grubu başkanlığını devralması sonrasında sürdürdüğü 5. Vişegrad Kültürel Program Serisi’nin ikinci ayağını Hezarfen Film Galeri ve İzmir Mimarlık Merkezi işbirliğiyle İzmir’de gerçekleştiriyor. Film gösterimleri, sergi ve performanstan oluşan etkinlikler 26 Ekim-02 Kasım tarihleri arasında İzmir Mimarlık Merkezi’nde sanatseverleri bekliyor.

5. Vişegrad Kültürel Program Serisi, İzmir'de devam ediyor

Macaristan geçtiğimiz Temmuz ayında Polonya, Çekya, Slovakya ve kendisinin de dahil olduğu Vişegrad Grubu’nun (V4 olarak da bilinir) başkanlığını üstlendi. Başkan olarak ise Vişegrad kültürünü geniş kitlelere ulaştırmak adına bir yıla yayılacak bir kültür programı serisi hazırladı. İlk olarak İstanbul’da, çağdaş Macar sanatçılar János Korodi ve András Szigeti’nin “Passenger” isimli sergisiyle başlayan program, Hezarfen Film Galeri ve İzmir Mimarlık Merkezi işbirliğiyle İzmir’de devam ediyor.

Programın açılışı performansla yapılıyor 

Programda, Passenger sergisine paralel olarak “Son Dönem Orta Avrupa Sineması” temalı film gösterimleri yer alıyor. Hem usta hem de genç yönetmenlerin birçok festivalden ödülle dönen yapımlarını bir araya getiren gösterimler sinemaseverleri karşılıyor. Programın açılışı ise bol ödüllü, dünyanın birçok yerinde sahne almış, disiplinler arası Macar görsel dans tiyatrosu grubu “Dancing Graffiti”nin büyüleyici gösterisiyle başlıyor.

Festival havasındaki programda yer alan tüm etkinlikler ücretsiz gerçekleşiyor. 

Hareket ve desen

János Korodi ve András Szigeti, 1990'larda Macaristan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde başlayan dostlukları yıllar içerisinde sanatsal iş birliğine dönüştü. “Passenger” ismini verdikleri bu sergiyle, tıpkı kendi hayatlarında olduğu gibi hareket halindeki kalıpları takip etmek üzerine bir tema geliştiriyorlar. Son birkaç yıldır yurtdışında yaşayan ve çalışan her iki sanatçı da, bu uzak-yakın çekim mevzusu üzerine düşünüyor ve eser üretiyor. Sergideki iç içe geçen hikayeler aslında kesişen şahsi yolların bir yansıması olduğunu gösteriyor.

Her iki sanatçı da desenler üzerine çalışır, ressam olan Korodi bunu ileri dönüşümlü kontrplak ve peyzajın temsili ile yapar. Grafik sanatçısı Szigeti ise, desenin kişiliklerin koruyucusu olduğu portreler çıkartır. Portrelerde hareket vardır, yakınlaştıkça desenler ortaya çıkar, tıpkı kişiliklerin yaklaştıkça ortaya çıkması gibi.

Son Dönem Orta Avrupa Sineması

Programda, son dönemde Vişagrad ülkelerinden dikkat çeken ödüllü filmler de yer alıyor. Yönetmenliğini ünlü Macar yönetmen Kornél Mundruczó’nun üstlendiği Macaristan, Almanya ve Fransa ortak yapımı “Jüpiter'in Uydusu” ve bir diğer Macar yönetmen Ferenc Török’ün Türkiye prömiyerini yapacağı Macaristan yapımı “1945” programda öne çıkan filmler. Ayrıca yönetmenliğini Taika Waititi’nin üstlendiği Çekya ve Yeni Zelanda yapımı “Tavşan Jojo”; yönetmenliğini Jan Komasa’nın üstlendiği Polonya ve Fransa ortak yapımı “Corpus Christi”; yönetmenliğini Agnieszka Holland üstlendiği Polonya, Çekya, İrlanda ve Slovakya ortak yapımı “Şarlatan”; yönetmenliğini Václav Marhoul üstlendiği Çekya, Slovakya ve Ukrayna yapımı “Boyalı Kuş” da sinemaseverlerle buluşuyor.

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na TÜİK tepkisi
Rusya kritik tarihi açıkladı! Dünya bu ana kilitlendi
Omicron izin vermedi: Bunu özleyeceğiz
İran'da korkutan ses! Nedenini canlı yayında açıkladı
Denizde panik anları! Gezi teknesi ile kargo gemisi çarpıştı
Ülke ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak! Bugün açıldı
NASA anbean yayınladı! Bu yıl son kez gerçekleşti
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişikliğe gidildi
Trabzonspor'da Cornelius şoku! Kafası yarıldı
Hazar Ergüçlü ile Onur Ünlü evleniyor mu?
Gündeme bomba gibi düştü! Ellerinde daha fazlası var
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
Fenerbahçe'ye sürpriz teknik adam! Ezeli rakibi çalıştırmıştı
Clooney milyonları elinin tersiyle itti! Bir günde 35 milyon dolar kazanç
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım