Geri Dön
Kültür Sanat50. ölüm yıldönümünde Stavrinski: Askerin Öyküsü

50. ölüm yıldönümünde Stavrinski: Askerin Öyküsü

Ünlü oyuncu Erkan Kolçak Köstendil, tüm zamanların en fenomen bestecilerinden Stravinski'nin müziklendirdiği oyun "Askerin Öyküsü" ile sizleri baştan sona diri tutacak bu zamansız Faust hikayesine hayat veriyor. Ressam Arbil Çelen Yuca eşzamanlı olarak hikayeyi tuvale aktarırken, Begümhan Canbulatoğlu dans performansıyla hikayeye görsellik katıyor.

50. ölüm yıldönümünde Stavrinski: Askerin Öyküsü

İsviçreli yazar Ferdinand Ramuz tarafından, 1.Dünya Savaşı sonrasında Fransızca olarak kaleme alınan hikaye, bir Rus halk masalına dayanır.

Sanat tarihinin en sansasyonel fenomenlerinden biri olan Igor Stravinski'nin, okunması, oynanması ve dans edilmesi amacıyla bestelediği bu başyapıt, kasvetli bir Faustian fabl olup, bir prenses, firari bir asker ve   önünde sonunda onun ruhuna sahip olacak Şeytan'ın anlatıldığı bir hikâyedir.

Askerin kemanı; hem kendi ruhunu hem de şeytan'ın hilekârlığını simgeler. Hikâye Rus halk masalına dayansa da müzikler geleneksel Rus ezgilerinden olabildiğince uzakta, her zamana, her kültüre ve her dinleyiciye hitap edecek bir durumdadır. Burada duyulan en açık müzik, Staravinsky'nin önceden hiç duymadığı bir form olan cazdır. Ufak, kuru, acı, karanlık ama zekice, korkutucu ama alaylı bir başyapıt olan eserde; enstrümanların katılığı, melodilerin monotonluğu eserin havasını yansıtan unsurlardır. 

Şef: Orçun Orçunsel
Anlatıcı: Erkan Kolçak Köstendil
Ressam: Arbil Çelen Yuca
Dansçı: Begümhan Canbulatoğlu

Avrasya Oda Orkestrası
Oleksandr Samoylenko, Keman 
Deniz Yurdakul, Kontrabas
Evrim Güvemli, Klarnet
 Berke Hitay, Fagot
 Timuçin Abacı, Trompet
 Tolga Akkaya, Trombon 
Kerem Öktem, Vurmalı Çalgılar

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler