Geri Dön
Kültür Sanat74. BAFTA Ödülleri’ne ‘Nomadland’ damga vurdu

74. BAFTA Ödülleri’ne ‘Nomadland’ damga vurdu

Önceki gece çevrimiçi bir törenle dağıtılan 74. BAFTA Ödülleri’nde “Nomadland”, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu’nun da aralarında olduğu dört ödül kazandı

74. BAFTA Ödülleri’ne ‘Nomadland’ damga vurdu

İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) tarafından dağıtılan BAFTA Ödülleri, önceki gün düzenlenen çevrimiçi törenle 74. kez sahiplerini buldu. Akademi Ödülleri’nin de favorileri arasında gösterilen Chloe Zhao’nun yönettiği “Nomadland” En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu (Frances McDormand) ve En İyi Yönetmen de dahil olmak üzere dört dalda ödül alarak geceye damga vurdu. Zhao, BAFTA tarihinde En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan ikinci kadın yönetmen oldu. Bu ödülü daha önce 11 yıl önce “The Hurt Locker” ile Kathryn Bigelow kazanmıştı. 

Göçebelere teşekkür

McDormand’ın canlandırdığı bir kadının finansal krizin ardından karavanıyla yolculuk ederek çizdiği yeni yolu konu alan film, geçen yıl Venedik Film Festivali’nden aldığı Altın Aslan’ın ardından ödül sezonunun gözde filmlerinden birine dönüşmüştü. Çin doğumlu yönetmen Zhao, kabul konuşmasında filme ilham kaynağı olan göçebe topluluğa teşekkür etti. 

Hopkins’e ödül

Ödüllerde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü “The Father”da demanslı bir adamı canlandıran usta aktör Anthony Hopkins kazandı. 83 yaşındaki Hopkins, ödülü kazanan en yaşlı oyuncu oldu. Törenden sonra yaptığı açıklamada Hopkins, töreni izlemeyip resim yaptığını, yan odadan gelen alkışları da önce maç sesi sanıp sonradan kazandığını öğrendiğini ifade etti. 

‘En harika olay’

En İyi İngiliz Filmi Ödülü’nü ise Carey Mulligan’ın başrolünü üstlendiği ve bir intikam öyküsünü merkeze alan “Promising Young Woman” kazandı.

Filmin yönetmeni ve senaristi Emerald Fennell, aynı zamanda En İyi Özgün Senaryo Ödülü’nün de sahibi oldu ve bu filmle yaşadığı süreci “hayatındaki en harika olay” olarak tanımladı. 

Kızına adadı

Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü’nün sahibi ise
93. Akademi Ödülleri’nin En İyi Yönetmen adayları arasında da bulunan Thomas Vinterberg‘ün imzasını taşıyan “Another Round” oldu.

Vinterberg, konuşmasında bu film sürecinde hayatını kaybeden kızı Ida’yı andı. 

ÖDÜL LİSTESİ

En İyi Film: “Nomadland”

En İyi Yönetmen: Chloe Zhao (Nomadland)

En İyi İngiliz Filmi:
“Promising Young Woman”

En İyi Kadın Oyuncu: Frances McDormand (Nomadland)

En İyi Erkek Oyuncu: Anthony Hopkins (The Father)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Yuh-Jung Youn (Minari)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler