Geri Dön

Afrika’nın ötekileri!

Tanzanya’da, Vudu büyücülerinin elinden kaçan albinoların, foto muhabiri Bünyamin Aygün tarafından çekilmiş portre fotoğraflarının yer aldığı “Kara Kıtanın Beyaz Çocukları” sergisi İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Galerisi’nde önceki gün açıldı. 11 Mart’a kadar devam edecek sergisinin açılış törenine İKÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Güzel ve Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır’ın yanı sıra sanatseverler ve öğrenciler katıldı.

Afrika’nın ötekileri!

Serginin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Güzel, ötekileştirmenin, insanlığın varoluşundan bu yana tedavi edemediği bir hastalık olduğunu belirterek, “İnsanlar, hâlâ dünyanın farklı bölgelerinde ten rengi nedeniyle ayrımcılıkla karşılaşıyor. Bütün bunları ‘Kara Kıtanın Beyaz Çocukları’ başlığı altında bize tekrar hatırlattığı için Bünyamin Aygün’e teşekkür etmek istiyorum. Değerli eserleri üniversitemizde misafir etmekten onur duyuyoruz” dedi.

Sergiye katılan Bahçlievler Belediye Başkanı Dr. Bahadır da, fotoğrafların önemli bir soruna farkındalık yarattığına dikkati çekerek, “İnsan DNA’sında küçük bir değişiklik nelere kadir. Bu yöndeki sanatsal faaliyetlerin desteklenmesi önemli” dedi.

‘Lanetleniyorlar’

Sergideki fotoğrafları 2014 yılında çektiğini dile getiren Bünyamin Aygün ise şunları söyledi: “Tanzanya’da albino olarak dünyaya gelen çocuklar maalesef lanetleniyor. İnsan değil şeytan olduklarına inanılıyor. Bu lanetlenmenin sonucunda aileler de çocuklar da dışlanıyor. Çok büyük bir dram yaşanıyor. Benim için fotoğraf insanlığın bir sorununa dokunmaktır. Albinolar, Afrika’da siyah ten rengi yaygın olduğu için çok fazla öne çıkıyor. O yüzden serginin adını ‘Kara Kıtanın Beyaz Çocukları’ koyduk. Albino çocuklar ve aileleri, fotoğraflarını çekerken çok sıcaktı. Hayatımın en rahat fotoğraf çalışmasını yaptım diyebilirim.”

Afrika’nın ötekileri

Magazin Haberleri Bülteni 21 Şubat 2020İşte magazin gündeminin öne çıkan gelişmeleri...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber