Geri Dön
Kültür SanatAltın Palmiye kime gidecek?

Altın Palmiye kime gidecek?

74. Cannes Film Festivali bu gece düzenlenecek törenle sonlanmadan önce jürinin hangi filmleri öne çıkarabileceğini değerlendirdik

Altın Palmiye kime gidecek?

Nil Kural - 74. Cannes Film Festivali, bu akşam düzenlenecek törenle sonlanıyor. Jürinin dağıttığı ödüller de bu akşamki kapanış töreninde açıklanacak. Sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden Altın Palmiye dahil ödüller dağıtılmadan önce yarışmada hangi filmlerin ödüle yakın olduğuna göz atalım.

Asghar Farhadi’nin hayal kırıklığı yaratan İspanya hikâyesi “Everybody Knows”un ardından ülkesi İran’da dönüp çektiği “A Hero”, Altın Palmiye’ye yakın filmlerden. Hapisteki bir adamın yolda bulunan ve kendisini hapisten kurtaracak bir parayı sahibine iade etmesinin ardından önce kahraman olup sonra gözden düşmesini konu alan film, gerçekçi bir anlatıma ve çok etkileyici bir senaryoya sahip. Kariyerinde “Bir Ayrılık” ile Altın Ayı ve Oscar; “The Salesman”la ise ikinci Oscar’ını kazanan Farhadi, ödüllerine bir de Altın Palmiye ekleyebilir.

Kitap uyarlaması

Yarışmada Altın Palmiye veya Jüri Büyük, En İyi Yönetmen gibi büyük ödüllerden birine yakın olan diğer bir film, Ryusuke Hamaguchi’nin yönettiği Japonya yapımı “Drive My Car”. Haruki Murakami’nin aynı adlı öyküsünden uyarlanan film, aktör ve yönetmen Yusuke Kafuku’yu merkeze alıyor. Düşünme ve çalışma metodu araba sürmek olan Kafuku, çok sevdiği eşinin ölümünden iki yıl sonra bir oyun yönetmek için Hiroshima’ya gidiyor ve burada bir şoför tutmaya mecbur kalıyor. Arabayı süren genç kadın Misaki ile zamanla bir bağ kuruyorlar. Karmaşık bir yapıdan etkili bir dram yaratan ve ustaca diyalogların zekice hikâye kurgusuna hizmet ettiği film, eleştirmen listelerinin de zirvesinde.

Altın Palmiye kime gidecek

Oyuncu adayları

Yarışmadaki Rus filmi Kirill Serebrennikov’un “Petrov’s Flu”su da geceden ödül bekleyebilecek filmlerden. Grip olduğu için gerçekle halüsinasyonlar arasında gidip gelen Petrov’dan yan karakterlere sıçrayan ve finalde Sovyetler ve sonrasının Rusyası üzerine bir his yakalayabilen film, yönetmen, jüri ödülleri gibi dallarda jürinin seçimi olabilir.

Oyunculuk ödüllerinde neler olabileceğine  bakarsak, yarışmanın dikkat çeken kadın oyuncu performanslarından biri ise Joachim Trier’in “The Worst Person in the World”ün başrolü Renate Reinsve’e ait. Jüri, Trier’in başarılı filmini senaryo ödülünde de değerlendirebilir. François Ozon’un “Everything Went Fine”ında alkışlanan bir performansa imza atan Sophie Marceau de jürinin kadın oyuncu ödülü seçimi olabilir.

Erkek oyuncu dalında öne çıkan isimler arasında Sean Baker’ın beğenilen filmi “Red Rocket”ın başrolünde eski bir porno yıldızını canlandıran Simon Rex var. Farhadi’nin ‘kahraman’ını kusursuz bir performansla canlandıran Amir Jadidi ve “Drive My Car”ın Kafuku’su Hidetoshi Nishijima da jüriden erkek oyuncu dalında ödül alabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler