Geri Dön

Araf vizyona hazırlanıyor!

ARAF Venedik Film Festivali ve Adana’nın ardından 21 Eylül’de vizyonda.

Araf vizyona hazırlanıyor!

Yeşim Ustaoğlu'nun senaryosunu yazıp yönettiği ARAF önce Venedik ardından Adana’da yarışacak 21 Eylül’de ise vizyona girecek.

29 Ağustos 8 Eylül tarihleri arasında Uluslararası Venedik Film Festivali’nde yarışacak olan Araf, 17-23 Eylül tarihlerinde Adana Film Festivali’nde Altın Koza için yarışacak ve 21 Eylül’de vizyona girecek.

Özcan Deniz, Neslihan Atagül, Barış Hacıhan ve Nihal Yalçın’ın başlıca rollerini paylaştığı Araf filmi Türkiye, Fransa ve Almanya ortak Yapımı.

ARAF, arafta kalmış iki gencin hikayesi.

Zehra ve Olgun; bir otoban üstünde kurulu, her şeyin gelip geçici akarak yaşandığı, devasa bir benzin istasyonunda, 24 saatlik vardiya usulüyle, hiç değişmeyen bir monotonlukta, sanki bir gün hayatlarının birden bire değişivereceği beklentisi ve hayalinde, aslında neredeyse içinde yok olup gittikleri bir vakumun içinde, biteviye çalışarak yaşarlar. Bir gün aniden beliriveren bu beklenti acaba onlari arafta kalmaktan çıkarabilecek midir?

Ustaoğlu’nun Araf hakkındaki görüşü:

"Bir filmi yaratmanın yönetmenine yaşatabileceği en büyük tatmin karakterlerinin gözbebeklerinden içeriye girip oradan da daha derine dalabilmek, çekerken oyuncusundaki duyu ve düşünce dinamiklerini tetiklerken, sonra da seyircisiyle aynı hissiyatı paylaşabilmek, filmsel zamanla, akan zaman arasındaki algıda yaşanmışlık hissini yaratabilecek kadar izleyicisinin algısını zorlamak sanırım. Araf'ı yapmak bana bunları tek tek yaşattı.

Araf-Künye

35 mm / CinemaScope / Renkli / Dolby digital / 124 dk.

Yönetmen : Yeşim Ustaoğlu

Senaryo: Yeşim Ustaoğlu

Yapım: Ustaoğlu Film Production – Catherine Dussart Productions – The Match Factory – ZDF / ARTE – TRT

Ana Roller

Zehra: Neslihan Atagül

Olgun: Barış Hacıhan

Mahur: Özcan Deniz

Derya: Nihal Yalçın

Rıfat: Ilgaz Kocatürk

Haydar: Can Başak

Meryem: Yasemin Conka

Nuri: Erol Babaoğlu

Feride: Feride Karaman

Misafir Oyuncu: Yalçın Çakır

Görüntü Yönetmeni: Michael Hammon

Kurgu: Mathilde Muyard – Svetolik Mica Zajc – Naim Kanat

Özgün Müzik: Marc Marder

Sanat Yönetmeni: Osman Özcan

Ses Operatörü ve Miksaj: Bruno Tarrière

Ses Tasarımı: Sylvain Malbrant

Kostüm Tasarımı: Ayşe Yıldız

Makyöz: Canel Karadağ

Kuaför: Canan Taşkoyan

Türkiye – Almanya – Fransa ortak yapımı

Dünya Satış Hakları

The Match Factory

Yeşim Ustaoğlu

Sinemaya ödüllü kısa filmleriyle başlayan Yeşim Ustaoğlu ilk çıkışını 1994 yılında çektiği "İz" filmiyle yaptı. İstanbul, Köln, Nürnberg film festivallerinden en iyi film ödülleriyle dönen "İz" filmini 1999 yılında çektiği "Güneşe Yolculuk" filmi izledi. "Güneşe Yolculuk" filmiyle Berlin Film Festivali’nde aldığı, En İyi Avrupa Filmi – Mavi Melek ve Heinrick Böll Barış Ödüllerinin yanısıra, İstanbul ve Ankara Film Festivalleri dahil ulusal ve uluslararası alanda çok sayıda ödüller aldı. Güneşe Yolculuk’u, 2004 yılında çektiği "Bulutları Beklerken" filmi izledi. Bulutları Beklerken, DAAD (senaryo geliştirme bursu) ile başladığı serüvenine NHK Uluslararası Film Yapımcıları ödülü, İstanbul Film Festivali Jüri Özel ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleriyle birlikte aldığı diğer uluslararası ödüllerle devam etti. 2006 Selanik Film Festivalinde "Crossroad – En İyi Proje Ödülü" nü alan son filmi "Pandora’nın Kutusu" 2008 yılında tamamlandı.San Sebastian Uluslararası Film Festivali'nde En İyi Film “Altın İstiridye” ve En İyi Kadın Oyuncu “Gümüş İstiridye” ödüllerini kazandı. Bir çok Uluslararası festivallerde ödüller aldı ve pek çok ülkede vizyona girdi.

Filmografi

PANDORANIN KUTUSU (2008 – Türkiye/Fransa/Almanya/Belçika)

BULUTLARI BEKLERKEN (2004 – Türkiye/Fransa/Almanya/Yunanistan)

GÜNEŞE YOLCULUK (1999 – Türkiye / Almanya / Hollanda)

İZ (1994 – Türkiye)

SIRTLARINDAKİ HAYAT (2004 – Türkiye/ Fransa) belgesel

OTEL (1992 – Türkiye) kısa film

DÜET (1990 – Türkiye) kısa film

MAGNAFANTAGNA (1987 – Türkiye) kısa film

BİR ANI YAKALAMAK (1984 – Türkiye) kısa film

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber