Geri Dön
Kültür SanatArtık sahne senin

Artık sahne senin

Önemli organizasyonlara imza atan Zorlu PSM, bu sezon hayata geçirdiği PSM Atölye ile pandeminin yarattığı etkiyi sahnelerde yeni yeteneklere, yeni seslere ve eserlere yer açarak aşmayı hedefliyor

Artık sahne senin

Seyhan Akıncı - Zorlu PSM “Dünyan Değişsin” sloganıyla girdiği dokuzuncu sezonunda sanat alanında var olmak isteyenlerin de dünyasını değiştirmeye hazırlanıyor. Bu yıl ilk kez eğitim vermeye başlayacak PSM Atölye ile katılımcılar “Dramatik Yazarlık”, “Tiyatro Yönetmenliği” ve “Tiyatro Yapımcılığı” konusunda alanında uzman eğitmenler tarafından 28 hafta boyunca eğitim alacak. PSM Atölye’nin yolculuğunu Zorlu PSM Genel Müdürü Filiz Ova ile konuştuk.  

“PSM Atölye” sanatsal üretim konusunda yolunu bulmak isteyenler için kapı olmaya hazırlanıyor… Nasıl bir motivasyonla yola çıkıldı?

Dokuzuncu sezonumuzu “Dünyan Değişsin” iddiasıyla her şeye rağmen umutla açıyor ve sahneye koyacağımız yeni üretimlerle sektörde canlılık sağlamayı amaçlıyoruz. PSM Atölye, yeni sezonumuzun merkezinde yer alan en önemli projelerden birisi ve PSM’nin ilk yetenek geliştirme programı. Henüz tanışmadığımız ama fırsat verildiğinde harikalar yaratacak olan yeteneklerin; konservatuardan yeni mezun birinin ya da kalbi tiyatro için atan bir gencin hayallerinin yanında olmak için PSM Atölye’yi hayata geçiriyoruz. Sektörümüzün ve işimizin sürdürülebilirliği için bu proje çok önem taşıyor. Programa katılanların hem sektörün içine hızlıca dahil olmalarını hem de PSM prodüksiyonlarında yer almasını sağlayacağız. Pandeminin yarattığı etkiyi sahnelerimizde yeni yeteneklere, yeni seslere ve eserlere yer açarak hep birlikte aşacağız.

Dramatik Yazarlık, Tiyatro Yönetmenliği ve Tiyatro Yapımcılığı gibi alanlarda atölyeler düzenlenecek. Nasıl bir eğitim bekliyor katılımcıları?

Oyunculuk üzerine sektörde farklı programlar olsa da tiyatro prodüksiyonu ortaya koyma konusunda seçenekler oldukça kısıtlı. Halbuki sahne deneyimi oyuncusuyla, yazarıyla, yönetmeniyle bir bütün. Biz de tiyatroya yeni yetenekler kazandırmak adına hayata geçirdiğimiz PSM Atölye’de özellikle tiyatronun mutfağına dikkat çekmek istedik. Tiyatro sektörünün içindeki isimlerin yanı sıra uluslararası birçok değerli sanatçının da konuk eğitmen olarak yer alacağı PSM Atölye programı; kariyerlerinin ilk aşamalarında olan ve gelecek vadeden 18-30 yaş arası amatör/profesyonel yönetmen, yapımcı ve yazarların katılım başvurusuna açık. 28 hafta sürecek program kapsamında haftada üç saat eğitimin dışında katılımcıların aynı zamanda PSM ekibi ile sahne arkasına geçebilecekleri, etkinliklerin de parçası olabilecekleri bir takvim hazırladık. Bu yıl itibariyle sadece etkinliklerin olduğu bir mekân değil, sanatın üretildiği bir yetenek merkezi olmanın ilk adımlarını da genç yeteneklerle birlikte atacağız.

‘Yetenek kuluçka programı’

PSM Atölye’de eğitim almak isteyenlerin sahip olması gereken kriterler var mı?

PSM Atölye için tam anlamıyla bir yetenek kuluçka programı diyebiliriz. Dolayısıyla başvuranların bu işe hobi gözüyle değil, gerçekten kariyer gözüyle bakmalarını ifade etmeleri ve portfolyoları ile fark yaratmalarını bekliyoruz. Yapılan değerlendirme sonucu her bir atölye sınıfı için belirlenen 8’er kişi ile yepyeni bir yolculuk başlayacak. Özellikle grubu küçük tutarak; katılımcıların normal hayatlarında zor tanışacakları profesyonellerle çok daha yakın çalışabilmelerini sağlamayı ve samimi bir mentörlük aktarımına alan açmayı istedik. Açık çağrımızla mümkün olduğunca çok kişinin başvurusunu değerlendirmeyi diliyoruz.  Bütün süreçlerimiz ve eğitim sürecimiz ücretsiz bir şekilde devam edecek. Dramatik yazarlık, yönetmenlik ve tiyatro yapımcılığı ile ilgilenen herkes psmatolye@zorlu.com adresine iletecekleri niyet mektubu, öz geçmiş ve/veya portfolyoları ile başvuruda bulunabilirler.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler