Geri Dön
Kültür Sanat‘Beni mutlu kıldınız’

‘Beni mutlu kıldınız’

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi yazar Selim İleri oldu.

‘Beni mutlu kıldınız’

İleri’ye ödülü Dada Salon’da gerçekleştirilen törenle takdim edildi. Handan Börüteçene’nin tasarladığı ödül heykelciğini alan 72 yaşındaki yazar,”Onur verdiniz. Çok teşekkür ederim” dedi. İleri, Erdal Öz’ü özlediğini dile getiren ve anılarını kaleme aldığı kısa bir mektubu da katılımcılarla paylaşarak, “Şimdi burada olsan, seninle çağdaş edebiyatımızı konuşsak, uzun yıllar girmese araya, ‘Odalarda’nın çok hayran olduğum yazarı, benim ‘Kırık Deniz Kabukları’nı yayınlayan dostum özlemle seni anıyorum. Seni, edebiyatımıza katkını, Can Yayınları’nı, beni onurlandıran seçici kurulu esenliyorum. Beni mutlu kıldınız” ifadelerini kullandı.

Özel bir köprü

Bu yılki seçici kurul başkanı Sibel Irzık da ödül gerekçesine dair şöyle konuştu: “Selim İleri’nin edebiyatımızın geçmişiyle bugünü arasında özel bir köprü işlevi gördüğü söylenebilir. Metinlerinin tüm gözeneklerini, kendinden öncekilerin mirasına, onların metinleri ve dillerine sonuna kadar açık tutarak onları kendi düş gücünün, kendi dil süzgecinden geçirip yeniden yaratarak. Bu köprü olma özelliği sadece yazarlar, metinler, edebiyatın geçmişiyle bugünü arasında değil, farklı kuşaklardan okurları, farklı okur kesimlerini, belki de edebiyatla okurları yaratıcı biçimlerde buluşturma olarak da gösteriyor kendini. Sanıyorum okur kitlesinin büyüklüğü ve çeşitliliği açısından da pek fazla yazara nasip olmayan hak edilmiş bir zenginliğe sahip Selim İleri.” İleri’nin yakın arkadaşı Türkan Şoray’ın yanı sıra kültür ve sanat dünyasından birçok ismin konuk olduğu törende, Erdal Öz’ün oğlu Can Öz de babasının kitabından alıntılarla bir konuşma yaptı. Törende ayrıca geçen yıl salgın nedeniyle verilemeyen 2020 Erdal Öz Edebiyat Ödülü, Jale Parla’ya takdim edildi.  

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler