Geri Dön
Kültür SanatBursa'da 'kültür başkenti' hazırlığı

Bursa'da 'kültür başkenti' hazırlığı

Bursa’nın ‘2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti’ seçilmesi dolayısıyla dün Merinos Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda, şehirde düzenlenecek etkinlikler ve projeler tanıtıldı.

Bursa'da 'kültür başkenti' hazırlığı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un yanı sıra Bursa Valisi Yakup Canbolat ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın katıldığı toplantıda Türk dünyası temalı çok sayıda organizasyon düzenleneceği duyuruldu.

“2022 yılında, Bursa’da ilimden sanata çok farklı kapılar açılacak” diyen Bakan Ersoy, Türk Dünyası Kültür Başkenti uygulamasının, Türkün kültürünü, sanatını, edebiyatını, ilmini ve irfanını yaşatarak eksiksiz bir şekilde geleceğe aktarmak açısından ciddi bir fırsat olduğunu söyledi. Ersoy, "Bu fırsatı değerlendirip Bursa’yı iyi anlatmak gerekiyor. Zira Bursa medeniyetler diyardır. Bitinya, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı’ya kadar tarihe adeta burada yön tayin edilmiştir. Geleneksel spor organizasyonlarından fuar ve festivallere, konser ve söyleşilerden sergilere, 2022 yılı Bursa’nın fark yaratacağı bir yıl olacaktır" dedi. Belediye Başkanı Alinur Aktaş da, edebiyattan güzel sanatlara, halk danslarından klasik müziğe sanat ve kültürün her alanında, Türk Dünyası’na ve Bursa’ya katkı sunmayı hedeflediklerini belirtti ve "Amacımız dünya çapında markalaşmak" dedi.