Geri Dön

Cama hayat veren eller

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde geçen yıl açılan, altyapı ile donanım açısından ülkenin ilk ve tek Cam Bölümü’nde eğitim alan öğrenciler, teorik derslerin yanı sıra okul içindeki ocak ve fırınlarda pratik de yapıyorlar

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Atilla Atar, 2004-2005 Eğitim-Öğretim yılında açılan Cam Bölümü’nün, cam sanatıyla ilgili teknik, estetik ve yaratıcı tasarım bilgilerine sahip, her açıdan donanımlı cam tasarımcıları yetiştirilmeyi amaçladığını belirtti.

Cam Bölümü’nde kuramsal, teknik ve uygulamalı derslerin birbirlerini tamamlayıcı nitelikte olduğunu ifade eden Prof. Dr. Atar, şöyle konuştu: "Derslerin yanı sıra ulusal ve uluslararası eğitim kurumları ve cam atölyeleriyle bağlantı kurularak, seminer, konferans, workshop çalışmaları, inceleme gezileri, staj programları düzenliyoruz. Böylece, eğitim zenginleştiriliyor. Cam Bölümü, 100 kilogram kapasiteli ergitme tankı, üç trommel, bir soğutma fırını, pate de verre fırını, üç füzyon fırını, büyük boyutlu mimari cam fırını, boncuk ve soğuk cam üfleme şalomalarının yanı sıra laboratuvar soğuk cam işleme ünitelerine sahip."

Prof. Dr. Atar, mezun öğrencilerin cam endüstrisinde tasarımcı olarak çalışabileceklerini, araştırma kurumlarında akademik eleman olabileceklerini ve serbest sanatçı olarak araştırma ve sanatsal çalışmalarını sürdürebileceklerini belirterek, yaratıcı tasarımcı ve uygulayıcılara ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Cam Bölümü’ne yetişkinlerin de büyük ilgi gösterdiğini ifade eden Prof. Dr. Atar, yetişkinlere yönelik düzenledikleri cam sanatı kursunu bu yıl da açmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber