Geri Dön
Kültür SanatCannes’ın açılışı Leos Carax’tan

Cannes’ın açılışı Leos Carax’tan

74. Cannes Film Festivali’ni Fransız sinemacı Leos Carax’ın merakla beklenen müzikali ‘Annette’ açacak

Cannes’ın açılışı Leos Carax’tan

KÜLTÜR SANAT SERVİSİ  - Cannes Film Festivali’nin bu yıl 74’üncüsü 6 Temmuz’da gerçekleştirilecek. Festivalin açılışını usta Fransız yönetmen Leos Carax’ın uzun süredir beklenen   filmi “Annette”in yapacağı açıklandı. Başrollerini Adam Driver ve Marion Cottilard’ın paylaştığı film, Carax’ın “Holy Motors”un ardından 9 yıl sonra çektiği ilk film ve uzun zamandır sinefillerin yakından takip ettiği bir proje. Leos Carax’ın bir fikrinden yola çıkarak orijinal müziklerini ABD’li  pop grubu Sparks’ın bestelediği “Annette” bir müzikal dram olarak tanımlanıyor ve aynı zamanda Fransız sinemacının ilk İngilizce filmi.

Günümüz Los Angeles’ında geçen filmde, Adam Driver’ın canlandırdığı stand-up komedyeni Henry, dünyaca ünlü şarkıcı Ann’le tanışıp âşık oluyor. Büyüleyici bir çift olarak gözüken Henry ve Ann’in ilk çocukları gizemli Annette’in doğumu, çiftin hayatını değiştiriyor. “Köprüüstü Aşıkları”, “Bad Blood” ve “Pola X”in de aralarında olduğu “Annette”le birlikte 6 filmden oluşan filmografisiyle Carax, kariyerindeki 35. yılında dünya sinemasının en özgün yaratıcılarından biri olarak kabul ediliyor.

Bir hediye

Carax, “Annette’le festivalin açılışını yapmasının yanı sıra Holy Motors’ta olduğu gibi bir kez daha Altın Palmiye için yarışacak. Festival başkanı Pierre Lescure yaptığı açıklamada “Her Leos Carax filmi bir olaydır. ‘Annette’ de öyle olacak! Film, sinema, müzik ve kültürü sevenler için bir hediye, tam da son bir yılda ihtiyacımız olan bir hediye!” dedi. Festivalin direktörü Thierry Fremaux ise “Sinema ve perdeyle daha güzel bir buluşma hayal edemezdik. Carax’ın sineması,   sinemanın modernizmini ve kalıcılığını yaratan formülüne sahip” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler