Geri Dön
Kültür SanatChristian Jost Dichterliebe projesiyle İstanbul'da

Christian Jost Dichterliebe projesiyle İstanbul'da

Romantik dönemin duygusal çocuğu Robert Schumann’ın, Alman edebiyatının önemli ismi Heinrich Heine’nin dizeleri üzerine yazdığı ünlü lied demedi Dichterliebe (Ozanın Aşkı) çağımızın önde gelen bestecilerinden Christian Jost tarafından yeniden bestelendi. 16 şarkılık bu şarkı dizisini, teatral bir müzikal anlatımla genişleterek yeni bir kompozisyon yaratan Jost, Robert Schumann’ın ardından bu dizeleri müziğe başkalaştırarak dönüştürüyor. Bu yolla sanatseverlere iki farklı yüzyılda Heinrich Heine’nin dizelerinin müzik yoluyla anlatım biçimlerini karşılaştırma fırsatı veriyor.

Christian Jost Dichterliebe projesiyle İstanbul'da

Nisan 2019’da Deutsche Grammophone etiketiyle yayımlanan projenin Türkiye Prömiyeri Gedik Sanat Sezon Açılış Konseri olarak Zorlu PSM’de gerçekleşiyor.

Dünyadaki yeni müzik akımlarını takip eden, yapılan çalışmaları sanatseverlere ulaştırmayı amaç edinen Gedik Sanat, 2003 yılında Ernst von Siemens Bestecilik Ödülünün sahibi Jost ile Schumann & Heine birlikteliğini günümüze taşıyor. 20 Eylül tarihinde Zorlu PSM’de Jost’un şefliğinde verilecek olan konsere Diskant Çağdaş Müzik Topluluğu eşlik ederken, Grammy ödüllü tenor Bülent Bezdüz ise solist olarak yer alacak.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler