Kültür Sanat Diyarbakırlı Tahsin’le derin maviye yolculuk

Diyarbakırlı Tahsin’le derin maviye yolculuk

16.04.2024 - 06:29 | Son Güncellenme:

Deniz ressamlığının öncülerinden Diyarbakırlı Tahsin Bey’in Galeri Selvin’in aile koleksiyonunda kalan ve çoğu poşad niteliğinde 30 eserinden oluşan sergi sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Diyarbakırlı Tahsin’le derin maviye yolculuk

Türk resminde deniz ressamları arasında öncü ve önemli bir yere sahip olan Diyarbakırlı Tahsin’in eserlerinden bir seçki Galeri Selvin’de 24 Nisan’da ziyarete açılıyor. Galeri Selvin’in aile koleksiyonunda kalan ve çoğu poşad niteliğinde 30 kadar eserden oluşan sergi, Diyarbakırlı Tahsin Bey’in 1937’deki ölümünden yıllar sonra açılan ilk kişisel sergisi… Sergiye Sanat Tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu tarafından hazırlanan, ressam hakkında bilgi ve belgeye dayalı, önemli eserlerini içeren kaynak bir kitap da eşlik ediyor.

Haberin Devamı

1874 doğumlu ressam, Diyarbakır’da ilk öğrenimi görmüş daha sonra Askerî Rüştiyesi’ndeki eğitimi sırasında, kurşunkalem ve sulu boya çalışmalarıyla ilk resim denemelerine başlamış. Kuleli Askeri Lisesi’ne gitmiş; bu sayede Boğaz’ın güzelliklerini ve sürekli bir devinim hâlindeki gemileri etüt etme imkânını bulmuş. Tahsin Bey, Abdülaziz’in çağrısı üzerine İstanbul’a gelen Ayvazovski’den de etkilenmiş.

Diyarbakırlı Tahsin’le derin maviye yolculuk

Abdülhamid’den ödül

1902’de Osman Hamdi Bey tarafından açılan Sanayi-i Nefise Mektebi’nde, dışarıdan resim derslerine bir süre devam ederek 1906 yılında yüzbaşı, 1914 yılında ise binbaşı rütbesine yükselmiş. Harbiye Mektebi ve Kuleli Askerî Lisesi’nde ders vermeyi emekli oluncaya kadar sürdüren Hoca Ali Rıza Bey, Tahsin Bey’i resim yapmaya teşvik edenlerin başında geliyor. “Çanakkale Deniz Savaşı”, “Majestic Zırhlısının Batışı”, “Bouvet’nin Çanakkale’de Batışı” adlı tabloları, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Koleksiyonu’nda yer almakta iken, 1963 ve 1966 yıllarında İstanbul Deniz Müzesi’ne devredilmiş. Padişah Sultan II. Abdülhamid’e takdim edilen ve ödüllendirilen bu üç çalışmada Çanakkale Deniz Savaşları’nın görsel belleğini ölümsüzleştiren eserler arasında kabul ediliyor. Sanat tarihimizde Türk resminin ilk yurtdışı sergisi olarak kayda geçen, 1918’de açılan Viyana Sergisi’ne “Fransız Kruvazörü Bouvet’in Çanakkale Önünde Batışı”, Barbaros ve Turgut Reis”, “Japon Deniz Savaşı” adlı yapıtların yanı sıra üç adet Meryem Ana etüdü olmak üzere yedi çalışmasıyla katılmış.

Haberin Devamı

Türkiye’de deniz ressamları arasında, öncü ve önemli bir yere sahip olan Diyarbakırlı Tahsin’in eserlerinden oluşan resim sergisi 18 Mayıs’a kadar Arnavutköy Galeri Selvin’de ziyaret edilebilir.