Geri Dön
Kültür SanatEvdeki Saat: Arabesk içimde olan bir şey

Evdeki Saat: Arabesk içimde olan bir şey

Yeni şarkısı ‘Hiç Uyanmasam’da daha nağmeli bir vokal deneyen Eren Alıcı yani Evdeki Saat, ‘Arabesk de içimde olan bir şey. Çok severek dinlediğim arabesk şarkılar var. Bu seferlik böyle bir üretim oldu’ dedi

Evdeki Saat: Arabesk  içimde olan bir şey

EDA SOLMAZ

Geçen yıl yayınladığı hafif melankoli ve Fransız diskosuyla harmanlanmış “Uzunlar” şarkısı Evdeki Saat’in adeta kaderini değiştirdi. Yeni şarkısı “Hiç Uyanmasam”da daha nağmeli bir vokal deneyen Eren Alıcı yani Evdeki Saat’le parçalarının arkasındaki hikâyeyi konuştuk.

‘Hiç Uyanmasam” şarkısı dinleyicinizi adeta ikiye bölmüş. Kimi çok beğenirken kiminin de hiç hoşuna gitmemiş. Bir şarkı ortaya çıkarırken dinleyiciler mi yoksa sizin hisleriniz mi daha önemli?

İkisini ortak noktada birleştirmeye çalışıyorum. Eleştirileri de okuyorum. Fakat sadece yaptığım işe eleştirilerle yön vermek istemiyorum. Herkesin kendince bir fikri var. Eleştirinin nitelikli ve niteliksiz olanı var. Nitelikli olanlarla yoluma devam etmeye çalışıyorum.

Evdeki Saat: Arabesk  içimde olan bir şey

Bu şarkıyı nasıl bir ruh hâlinde yazdınız?

Nakaratını iki yıl önce biraz depresif bir dönemimde yazmıştım. Geri kalan kısımlarını da parça parça tamamladım. Şu anda da depresif bir ruh hâlinde olduğum için rahat rahat nakaratın üzerine yeniden söz yazabildim. Sipariş üzerine değil... O anda ne hissediyorsam ve içimden ne geliyorsa onu yazmaya çalışıyorum.

“Hiç Uyanmasam”da nağmeli bir vokal ve arabesk melodiler de duyuyoruz.

Katılıyorum. Arabesk de içimde olan bir şey. Çok severek dinlediğim arabesk şarkılar var. Bu seferlik böyle bir üretim oldu. Yaza doğru benden daha hareketli parçalar çıkacak. Bugün arabesk hissediyorsam şarkıyı da öyle yazıyorum. Hep tutunduğum bir janr yok, o yüzden de benden çok farklı işler çıkabilir. Hep bir değişim hâlindeyim.

Pandemide eve kapanmış olmak size daha mı karanlık şarkılar yazdırdı?

Aslında hayır. Pandemi benim hayatımda çok bir şey değiştirmedi. Zaten ben çok fazla dışarıda vakit geçiren biri değildim. Hatta pandemi öncesi ruhsal olarak daha sıkıntılı bir dönemdeydim. Bu bir yılda şarkılara daha fazla yoğunlaşıp daha fazla ne yapacağıma kafa yordum.

Şarkılarınızın kayıt süreci nasıl geçiyor?

Yeni bir şeyler bulmayı çok seviyorum. Klasik tekniklere bağlı kalmıyorum. Bir şey ortaya çıkıyorsa en azından benim elimden çıkmasını istiyorum. O konuda da geliştiğimi hissediyorum. Başta teknik olarak iyi değildim belki ama gitgide geliştiğimi düşünüyorum. Özellikle keyif aldığım nokta hem yaratma hem de kayıt süreci.

Üretim süreciniz planlı mıdır?

Diğer sanatçılara baktığım zaman benden daha planlı olduklarını görüyorum. En azından bir yıllık ya da altı aylık planları hazır. Ben plansızımdır ve benim bundan sonra hangi şarkıyı çıkaracağım daha geçtiğimiz hafta belli oldu. Mayıs ayında iki şarkılık bir EP yayınlayacağım. Bu şarkılar biraz daha deneysel, “Hiç Uyanmasam”ın kitlesine hitap etmeyebilir. “Şarkı ne zaman biterse o zaman çıkar,” fikrindeyim.

 Konser vererek dinlenmek

“Uzunlar” gibi hit bir şarkıya sahip olmak kariyeri baskılayan bir şey mi?

Çok fazla insana ulaşmak benim için dinlenme ve konser demek. İleride daha fazla insana derdimi anlatabilmek de... Hit bir şarkı için kendimden ne kadar az fedakârlık yaparsam o kadar iyi bir şey. Sonuçta günümüz şartlarına göre bir nebze törpülemek zorunda kalıyoruz. Ben kendimi törpülemezsem, 7-8 dakikalık şarkılar yapıp çok farklı enstrümanlar kullanırım. Bu hem bana hem de insanlara vereceğim mesajın ulaşmasını zorlaştırabilir.

Evdeki Saat: Arabesk  içimde olan bir şey

Söyleşinin tamamını Milliyet Sanat’ın nisan sayısında okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler