Geri Dön

‘Halk müziğine bir ömür’ ödüllendi

Bu yıl ‘Türk Halk Müziği’ dalında verilen Aydın Doğan Ödülü’ne Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziği Korosu kurucu şefi Özbek değer bulundu

‘Halk müziğine bir ömür’ ödüllendi

Aydın Doğan Vakfı tarafından, 1996’dan bu yana kültür, sanat, bilim ve edebiyat gibi her yıl farklı alanlarda, başarılı, yaratıcı ve yenilikçi çalışmalar üreten isimlere verilen Aydın Doğan Ödülü’nün bu yılki sahibi açıklandı.
Türk Halk Müziği’nin son yıllarda yaptığı aşamalar nedeniyle “Türk Halk Müziği” dalında verilmesi kararlaştırılan Aydın Doğan Ödülü’ne bu yıl, Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziği Korosu kurucu şefi ve yöneticisi Mehmet Özbek değer bulundu.
Aydın Doğan Ödülü 2011’in Yücel Paşmakçı başkanlığında Melih Duygulu, Erdal Erzincan, Zafer Gündoğdu, Doğan Hızlan, Prof. Songül Karahasanoğlu, Arif Sağ, Hasan Saltık ve Süleyman Şenel’den oluşan Seçiciler Kurulu, pazartesi günü bir araya geldi.
Seçiciler Kurulu, Mehmet Özbek’e ödülün ‘Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziği Korosu kurucu şefi ve yöneticisi olarak verdiği idari hizmetler, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği, yönettiği konserler, halk müziğine kazandırdığı eserler ve akademik hayatta yetiştirdiği öğrenciler’ gerekçeleriyle verilmesini kararlaştırdı.

Tören 11 Nisan’da
Ayrıca, Türk Halk Müziği ve oyunlarına 1984’ten bu yana bir eğitim kurumu olarak hizmet veren, halk müziği alanında değerli akademisyenler yetiştiren, Türk müzik kültürü verilerine ilişkin folklorik/etnografik eserlerin derlenmesini ve arşivlenmesini sağlayan, yetiştirdiği sanatçılarla ülke tanıtımına katkılar sağlayan Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı’na hizmet ödülü verilmesi kararlaştırıldı.
Aydın Doğan Ödülü, Mehmet Özbek’e 11 Nisan Pazartesi günü İstanbul Hilton Convention Center’da düzenlenecek olan törenle sunulacak.

Mehmet Özbek kimdir?
1945’te Şanlıurfa’da doğdu. 1966’da TRT’nin sınavını kazandı ve İstanbul Radyosu’nda Türk Halk Müziği stajyer sanatçı, 1969’dan sonra da sanatçı olarak çalışmalarını sürdürdü. 1977’de radyonun Türk Halk Müziği ve Oyunları Şube Müdürlüğü, 1982’de TRT Müzik Dairesi Türk Halk Müziği ve Oyunları Müdürlüğü görevlerine atandı. Hacettepe, Gazi ve Ankara üniversitelerinde halk müziği dersleri verdi. Haziran 1986’dan başlayarak kuruluşunu gerçekleştirdiği Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nun şefi olarak görevini sürdüren Özbek, Ekim 2007’de emekliye ayrıldı. 1977-1986 yılları arasında TRT Türk Halk Müziği Denetleme ve Repertuvar kurullarında da üye ve başkan olarak görev yapan Özbek, Anadolu’da birçok yörenin, yurtdışında ise Irak, Azerbaycan, Yugoslavya, Bulgaristan ve Romanya Türklerinin halk ezgilerini derledi. Derlediği ezgilerin 300 kadarını TRT repertuvarına kazandırdı. Özbek, Türk Folkloruna Hizmet (1984), “Beyaz Gül Kırmızı Gül” adlı türküsü nedeniyle “Yılın Türküsü ve İcracısı” (1986) ve Türk Halk Bilimine Hizmet (1991) ödülünün de aralarında bulunduğu pek çok ödüle sahip.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber